Makaleler >   Makale Detay
 
12/19/2016
ANNELER ISE DONUYOR,BAKICI PARASINI DEVLET VERIYOR

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği destekli ‘Evde Çocuk Bakımı Projesi’ pilot bölge olan İzmir, Antalya ve Bursa’da 2015 yılında uygulanmış ve toplam 6000 kadın iş hayatına kazandırılmıştı.


Belirtilen proje 28 Kasım 2016 itibariyle artık İstanbul ve Ankara için uygulamaya geçiriliyor.

 

Evde Çocuk Bakımı Projesi Nedir?


2 yaşından küçük çocuğunuz varsa ve çalışmak, daha önce çalıştığınız işe geri dönmek ya da yeni bir işte çalışmaya başlamak istiyorsanız, bu Proje ile Sosyal Güvenlik Kurumu size ihtiyacınız olan desteği sağlayarak aylık 320 € veriyor.


2017 yılının üçüncü çeyreğinde tamamlanacak olan Proje ile Ankara ve İstanbul illerinde yaşayan ve ilk başvuran 5000 anne gerekli şartları taşımaları halinde mali destekten faydalanabilecek.

 

Toplam Destek Miktarı Ne Kadar?


0-24 ay aralığında çocuğu olan annelere verilecek destek aylık 320 €. Bu mali destekten yararlanabilmek için öncelikle sigortalı olarak çocuk bakıcısı çalıştırmalı, kendiniz de sigortalı işçi olarak bir işte çalışmalısınız.


Eğer çocuğunuza tek başınıza bakıyorsanız (tek ebeveyn iseniz), %40 ve üzeri oranda engelli çocuğunuz var ise ya da resmi makamlarca onaylanmış (Milli Eğitim Bakanlığı ve/veya İŞKUR onaylı veya Mesleki Yeterlilik Kurumu Belgesi de dahil) sertifikaya sahip ya da sertifika programına kayıtlı çocuk bakıcısı çalıştırıyor iseniz yararlanabileceğiniz mali destek miktarı 416 €’ya çıkıyor.

 

Destek Şartları Nelerdir, Kimler Faydalanacak?


Belirtilen destekten faydalanabilmek için aşağıda belirtilen şartları öncelikle taşıyor olmanız gerekmektedir.


v  Başvuru tarihi itibariyle (ön kayıt anında) 0-24 ay aralığında (24 üncü ay dahil) çocuğu olmak

v  T.C. vatandaşı olmak

v  Bir işverenin yanında işçi statüsünde sigortalı olarak tam zamanlı çalışıyor olmak (SGK’ya her ay 30 tam gün prim bildirimi yapılması gerekmektedir.)

v  İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa illerinden birinde çocuğuyla birlikte aynı evde ikamet etmek (Çocukla annenin ikametgâhı aynı olmalıdır.)

v  Analık izin süresini geçirmiş olmak (Analık izin süresinde olan anneler çalışmaya başladıklarında projeden faydalanabilirler.)

v  Başvuru tarihi itibariyle son bir yıldaki ortalama brüt ücreti, asgari ücretin brüt tutarının iki katını aşmamak (2016 için 3.294,00 TL)

v  Çalıştırdığı çocuk bakıcısıyla arasında; kendisi veya eşinin birinci derecede, çocuk bakıcısı ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar (3. derece dâhil) akrabalık ilişkisi bulunmamak (Bebeğin anneannesi veya babaannesi veya bebeğin erişkin kardeşi çocuğa bakıyorsa Projeden faydalanmanız mümkün değildir.)

v  Proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak çalışmamak

v  En geç kesin kayıt tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumuna Ek-9 kapsamında (çocuk bakıcıları da dahil ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı) sigorta kaydını yaptırmış olmak şartıyla tam zamanlı çocuk bakıcısı istihdam etmek

 

Bakıcının Taşıması Gereken Şartlar Nelerdir?


v  T.C. vatandaşı ve kadın olmak

v  İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa illerinin birinde ikamet ediyor olmak (Siz hangi ilde ikamet ediyor iseniz bakıcınızın ikametgâhının da o ilde olması gerekmektedir.)

v  Hizmet akdine tabi Ek-9 kapsamında tam zamanlı sigortalı çalışan olmak (SGK’ya her ay 30 tam gün prim bildirimi yapılması gerekmektedir.)

v  Bakımını üstlendiği çocuğun anne veya babası ile birinci derece, ebeveyn ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar (3. derece dahil) akrabalık ilişkisi bulunmamak

v  En az ilkokul mezunu ve en az 18 yaşında olmak

 

Başvuru, Ön Kayıt ve Diğer Bilinmesi Gerekenler!


Projenin halen yürütülmekte olduğu İzmir, Bursa ve Antalya illerine ek olarak İstanbul ve Ankara illeri de proje kapsamına dahil edilmiş olup, ilk kayıt aşamasında İstanbul için 3.500, Ankara için 1.500 olmak üzere toplamda 5.000 kesin kayıt alınacaktır.


v  Ankara ve İstanbul illeri için ön kayıtlar 28 Kasım 2016 tarihi saat 10:00 itibariyle www.sgk.gov.tr ve www.evdecocukbakimi.net web adreslerinden; kesin kayıtlar ise 5 Aralık 2016 tarihinden itibaren Ankara ve İstanbul İl Müdürlüklerinde kurulan kayıt ofislerinden alınmaya başlanacaktır,


v  Tüm yükümlülüklerini yerine getiren ve kriterleri karşılayan faydalanıcı annelere verilen 300 avro hibe tutarı 320 avroya; engelli çocuğu olan veya tek ebeveyn anneler veya sertifikalı çocuk bakıcısı istihdam eden annelere yapılan 390 avroluk ödeme tutarı ise 416 avroya çıkartılmaktadır.


Projeden; uygulama illeri olan Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve Antalya illerinde ikamet eden, 0-2 yaş aralığında çocuk sahibi olup bir işverenin yanında sigortalı olarak çalışan ve başvuru tarihi itibariyle son bir yıla ait brüt ücret ortalaması, mevcut brüt asgari ücretin 2 katını aşmayan (2016 için 3.294,00 TL), T.C. Vatandaşı anneler yararlanabilmektedirler.

 

 

 

Bu makale 974 kez okunmuştur.
Yorumlar
Yorum Yap
Ad Soyad :
Yorum : 300

Diğer makaleler
SAHTE BOSANMAYI BAKKAL COZER!!
BUYUKANNE PROJESININ DETAYLARI
HAYATINIZDAN CALMAYIN!!!
SAGLIK HIZMETLERINE DOLAR ATESI DUSTU
CALISMA HAYATI 2017DE TAM GAZ
banner
KIDEM TAZMİNATI FONA DEVREDİLMELİ Mİ?


 

Copyright © 2012 Sgk.com.tr. All Rights Reserved. ed.

raynointeractive