Makaleler >   Makale Detay
 
12/29/2016
UCUZ BORÇLANMA DA SON 2 GÜN!


1 Ocak 2017’dan önce askerlik, doğum ve yurt dışı borçlanmalarında önemli prim ödeme avantajı var. Borçlanmak isteyenlerin elini çabuk tutması gerekecek!

 

Birçok Vatandaşımız nasıl ne şekilde emekli olabilirim diye düşünürken prim sürelerini satın almanın veya sigorta başlangıcını geriye çekmenin akla ilk gelen yolu borçlanma işlemi olmaktadır.

Gelin borçlanmaları tüm detaylarıyla ve son günlerin avantajlarıyla ele alalım;


Bir Yıllık Borçlanmada Kaybınız 504 TL !


Mevcut borçlanma tutarı 31 Aralık 2016 tarihine kadar günlük 17,56 TL olarak geçtiğimiz yıl belirlenmişti.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan 2017 yılı için uygulanacak Asgari Ücret rakamlarıyla birlikte borçlanma miktarları da netleşmiş oldu.


Mevcutta borçlanma tutarı, asgari günlük 17,56 TL durumundayken, 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle 18,96 TL olarak uygulanacak.


Elini çabuk tutan 360 günlük borçlanmaya 6.321,60 TL ödeyecek, yeni yıla kalan ise 6.825,60 TL ödemek durumunda kalacak. Arada uçurum olmasa da fark tam olarak 504,00 TL olacak.


 

Uzun Vadeli Borçlanmalarda Zarar Katlanacak!


Sadece bir yıllık borçlanmalarda 504 lira zarar göz önünde tutulduğunda, yurtdışı borçlanması gibi daha uzun vadeli borçlanmalarda bu zarar her borçlanma yılında katlanarak artacak.


Öyle ki 5 yıllık yurtdışı borçlanması yapmak isteyen bir kişi 2016 yılı içerisinde 31.608 TL’ye borçlanırken 2017 yılında 104 TL’lik asgari ücret artışıyla 34.128 TL borçlanmak durumunda kalacak. Kişinin 2017 yılındaki en düşük zararı 2.520 TL olacak.

 

Borçlanma Türleri


v  Askerlik Borçlanması; Askerlik borçlanması askerlik yapılan süreyi kapsar. Kişi hizmet verdiği askerlik süresi kadar 6,12, 15 ve 18 ay borçlanma yapabilmektedir. 18 ay üzeri sürelerde belgelendirildiği takdirde borçlanılmaktadır.
v  Doğum Borçlanması; 1 Ekim 2008’de yürürlüğe giren yasa ile kadınlarımıza tanınan önemli haklardan biri de “doğum borçlanması” hakkıdır. Doğum borçlanmasında ki amaç; özellikle doğum sonrasında çocuğuna bakmak için Sosyal Güvenceden mahrum kalan kadın sigortalının bu hakkının telafi edilmesidir.


Kadın sigortalının doğum borçlanması talebinde bulunabilmesi için;

 

§  Sigortalı kadının doğumdan önce çalışmasının bulunması,

§  Doğumdan sonraki sürelerde adına prim yatırılmamış olması,

§  Borçlanabileceği sürede çocuğunun yaşamış olması gerekmektedir.

 

Yukarıda belirtilen şartları madde madde inceleyecek olursak;

 

Ø  Sosyal Güvenlik Kurumu bir kadına doğum borçlanması yapabilmesi için önce doğum yaptığı tarih öncesinde sigorta girişinin olup olmadığına bakar. Sigortası doğum yaptığı tarihten önce ise borçlanma kabul görülür, doğumdan sonra ise reddedilir.

Ø  Birinci maddeyi taşıyor iseniz Sosyal Güvenlik Kurumu bu kez ikinci maddeye geçer ve doğumdan hemen sonra iki yıl boyunca kayıtlı hizmetinizin olup olmadığına bakar Örneğin; Doğum sonrası 1 yıl çalışmayıp diğer yıl kayıtlı işe girenler sadece çalışmadıkları bir yıl için borçlanma yapabilir.

Ø  SGK’nın son şartı dünyaya getirmiş olduğunuz çocuğun hayatta olup olmamasıdır.


 

v  Yurtdışı Borçlanması; Türk vatandaşlarının yurt dışında 18 yaşını doldurduktan sonra, Türk vatandaşı iken geçen ve belgelendirilen sigortalılık süreleri ve bu süreleri arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri ile yurt dışında ev kadını olarak geçen süreleri sosyal güvenlikleri bakımından değerlendirilmesidir.Askerlik, Yurtdışı ve Doğum Borçlanmaları Dışında Kalan Borçlanmalar


·         4/c kapsamında olanların (memurların), personel mevzuatına göre aylıksız izin süreleri,

·         Sigortalı olmaksızın doktora öğreniminde veya tıpta uzmanlık için yurt içinde veya yurt dışında geçirilen normal doktora veya uzmanlık öğreniminde geçen süreler,

·         Sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal stajda geçen süreleri,

·         4/1-c (memurluk) kapsamında geçen sigortalılık süreleri hariç, sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreler,

·         Grev ve lokavtta geçen süreler,

·         Hekimlerin fahrî asistanlıkta geçen süreleri,

·         Seçim kanunları gereğince görevlerinden istifa edenlerin, istifa ettikleri tarih ile seçimin yapıldığı tarihi takip eden aybaşına kadar açıkta geçirdikleri süreler,

·         25/2/2011 tarihinden sonraki sürelere ilişkin olmak üzere, 4857 sayılı Kanuna göre kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalıların, kısmi süreli çalıştıkları aylara ait eksik süreler,

·         Sigortalı olmaksızın, 1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanuna göre yurt dışına gönderilen ve öğrenimini başarıyla tamamlayarak yurda dönenlerden yükümlü bulunduğu mecburi hizmet süresini tamamlamış olanların, yurt dışında resmî öğrenci olarak geçirmiş oldukları öğrenim sürelerinin 18 yaşının tamamlanmasından sonraki döneme ait olan kısmı,


hizmet borçlanması kapsamına girmektedir.


2016 Yılının bu son ucuz borçlanma fırsatını kaçırmamak için 30/12/2016 son müracaat tarihi. Belirtilen tarihte SGK merkezlerinde mesai saatine yetişemeyenler 31/12/2016 tarihine kadar PTT’den iadeli taahhütlü posta yolu ile de müracaatlarını gerçekleştirebilirler.


Bu makale 1033 kez okunmuştur.
Yorumlar
Yorum Yap
Ad Soyad :
Yorum : 300

Diğer makaleler
SAHTE BOSANMAYI BAKKAL COZER!!
BUYUKANNE PROJESININ DETAYLARI
HAYATINIZDAN CALMAYIN!!!
SAGLIK HIZMETLERINE DOLAR ATESI DUSTU
CALISMA HAYATI 2017DE TAM GAZ
banner
KIDEM TAZMİNATI FONA DEVREDİLMELİ Mİ?


 

Copyright © 2012 Sgk.com.tr. All Rights Reserved. ed.

raynointeractive