FAZLA MESAİ ÇALIŞMASINA DIKKAT

Fazla mesai uygulaması çalışma hayatının bir türlü çözümlenemeyen, işveren-işçi itilaflarına neden olan başlıca konuların başında gelmektedir.

İş kanunumuz, işin verimin ve üretimin arttırılması için fazla çalışma yapılmasına müsaade etmektedir. Ancak fazla çalışma genel itibarıyla yasal sınırların üzerinde ve işçilerin hakları göz ardı edilerek yapılmaktadır.

YILLIK FAZLA ÇALIŞMA SÜRESİ

Fazla çalışmanın amacına uygun olarak sınırlı şekilde yapılması esastır. İş Kanunu fazla çalışma süresinin toplamının bir yılda ikiyüzyetmiş (270) saatten fazla olamayacağını hükme bağlamıştır.

FAZLA MESAİ HESAPLAMASI

Haftalık çalışma süresi en fazla 45 saattir. Bu kırk beş saati aşan çalışmalar fazla çalışma olarak kabul edilmektedir. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 41. Maddesine göre her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde elli yükseltilmesi suretiyle ödenir.

YAZILI ONAY ŞART

Fazla çalışma yaptırmak için işçinin yazılı onayının alınması gerekir. Fazla çalışma yaptıran işverenliklerin bu onayı her yılbaşında, ocak ayının sonuna kadar işçilerden yazılı olarak alma ve işçi özlük dosyasında saklama zorunluluğu vardır.

İDARİ PARA CEZASI

2015 yılında fazla çalışma yaptırılacak işçilerden fazla çalışma onayının alınmaması durumunda her bir işçi 270 TL idari para cezası uygulanacaktır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.