EMEKLIYE SON PAZARLIGI DEVLET BAHCELI YAPSIN

Başlığı biraz açalım;

Son gelişmelerle anladık ki, emekliye promosyon hesap kitaba kaldı. Malum Sayın Devlet Bahçeli’de iktisatçı, ekonomist ve matematik dehası.Bu işi çözmede Başbakanımıza yardım etmesi geçiyor gönlümden.

Gelin üstadın yaptığı hesapları beraber hatırlayalım.

“2009 yılındayız. 2009’un sıfırlarının üzerine çarpı koyun, atın. İki sıfırı kaldırdık. Ne kaldı 29. 11 ile 29’u toplayın ne oldu, 40. Milliyetçi hareketinin 40. yılı. Bunlar tesadüf olamaz…”

“Her ülküdaşıma bir görev düşüyor. Hayatında MHP’ye hiç oy vermemiş ilkokuldaki 5 arkadaşını bulacaksın. Ortaöğretimde 5 arkadaşını bulacaksın. Askerliğinizi yaptığınıza göre 5 asker arkadaşınızı bulacaksın. Mahalleden 5 arkadaşını bulacaksın, sokaktan da 4 arkadaşını bulacaksın. Toplayın 24. 49 milyon seçmen var, bunu 24’e bölerseniz ortaya çıkan rakam ülkücülerin oy temin etmesini gerektiren hane sayısını verir. Demek ki 19 milyon alabilirsek MHP iktidar olur. Bu inandırıcı olmayan bir hesap mı?”

İşte emekliye verilecek promosyonda aynı bu hesaplara kaldı.

PEKİ BU İŞ NASIL OLDU?

13.maaş ilaç gibi gelecek…

Promosyon geldi geliyor..

Bankalar emekliye ekstra ödemeye yanaşmıyor…

Emekliye Şok…

Promosyon için yeni girişim…

SGK, Bankaları dize getiriyor…

Uzun zamandır emeklilerin gözü kulağı bu haber başlıklarındaydı. Bankalarla bir küsüp bir barışır olduk hal böyle olunca.

Yaklaşık 11 milyon emekliye 125 Milyar TL emekli maaşı ödeniyor. Bankalar bu yatırılan tutardan ciddi kazanç elde ederken emekliye pay vermeye yanaşmıyorlardı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önderliğinde bankaların belirtilen maaşlardan kazançlarının bir bölümünü emeklilerle paylaşmaları adına çalışmalar devam ediyordu.

Emekliler için beklenen 300 TL ile 500 TL arasında bir ek ödeme Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız tarafından daha önceden duyurulmuştu.

Tüm emekliler 300 – 500 TL arasında bir ek rakam beklerken Maliye Bakanımız son durumun bilgisini şöyle vermişti;  ‘’Bankalar 3 yıl için 900 TL’ye kadar çıktı’’.

BAKAN DEĞİŞTİ PROMOSYON HESAPLARI ŞAŞTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun promosyon için yaptığı açıklama sonrası bizlerde şaştık kaldık.

Onca zamanın ardına beklentileri boşa çıkaran açıklama yılın son aylarında çıkmaz sokağa girmiş durumda.

‘Emeklilere promosyon, emekli maaşlarını bankada 1,5 gün ortalama kalması karşılığında hükümetimiz adına biz bankalardan ne kopartabiliriz diye onlara aracılık yapıyoruz. Yoksa bu anlamda bizim hükümetimizin, maliyenin herhangi bir bütçesinden promosyon diye bir ödenek veya durum söz konusu değildir. Biz bankaya paralarını ayın 15’inde yatırıyoruz. O ne zaman alıyor 16’sında. Bir gece parası bankada kalıyor. O zaman da emeklikler diyor ki; ‘benim param sende 1 gece kaldı. Bu param adına bana bir miktar pay ver. Bir hakkım doğuyor burada’.”

3 YILA KOMİK PARA

  1. maaşı geçtik son konuşulan 3 yıl için 900 TL’ye de tamamdık. Ancak yeni hesap 3 yıl için 26 TL çıkınca emekliye promosyon piyangosundan amorti bile çıkmamış oldu.

SON SÖZ BİNALİ YILDIRIM’DA

Müezzinoğlu, “Sayın Başbakanımız ve özellikle kamu bankalarının yöneticileriyle birlikte bir çalışmayı yapıp ondan sonra sayın Başbakanımızın bir takdirine müdahalesine ihtiyacımız var cümlesiyle topu Binali Yıldırım’a bıraktı.

Görevinin başına geldiği günden beri çalışana, emekliye, annelere, esnafa ve gençlere verdiği her sözü tutan Başbakanımızın son hamlesinin bankalara karşı galip geleceğini bekliyoruz.

Ancak yine de hesap kitap işlerinde işin piri olan Devlet Bahçeli’den yardım almasını öneriyorum…

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here