MADEN ŞİRKETİNİN AKLINA ÜRETİMİ DURDURMAK İŞÇİLER ÖLÜNCE GELDİ

Siirt’in Şirvan ilçesinde yaşanan maden faciasının ardından bildik açıklamalar peşpeşe geldi. Valilik, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi, medya ölen işçileri değil iş makinalarını dert etti. İşçiler göçük altında can derdine düşerken şirket de bir açıklama yaparak bölgede toprak kayması riski devam ettiği için üretime ara verildiğini açıkladı. Ciner Grubu’na bağlı Park Elektrik’ten yapılan açıklama şöyle:

Şirketimizin Siirt’in Şirvan ilçesinde bulunan Madenköy bakır madeni sahasında ilk belirlemelere göre aşırı yağışlar nedeniyle heyelan meydana gelmiştir. Kurulan kriz masasının çalışmaları devam etmektedir. Bölgede toprak kayması riskinin devam ettiği de dikkate alınarak Madenköy bakır madeni sahasında üretime ara verilmiştir. Gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Açıklamada her ne kadar toprak kaymasını dert eden işveren görünümü sergilenmeye çalışılsa da kazın ayağı öyle değil. Çünkü aynı maden ocağında çok yakın tarihte, 25 Temmuz’da da toprak kayması meydana gelmişti. Ancak bu olay toprak kaymasında ölümün de olmaması sebebiyle gündeme gelmedi. Heyelan da yalnızca şirketin iş makinaları zarar gördü. Heyelan ölüme neden olmadığı için tehlikeyi görmezden gelen şirket üretimi sürdürdü ve bu kar hırsı, işçileri dün yaşanan faciada ölüme sürükledi.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here