DİKKAT! ŞARTLARINA DİKKAT ETMEZSENİZ MALÜLLÜK AYLIĞINIZ KESİLEBİLİR

Malullük aylığı, sosyal güvenlik sistemimizin sunduğu önemli haklardan birisi. Şayet çalışma gücünüzün %60’ını kaybetmişseniz veya iş kazası/meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünüzün % 60’ını kaybetmişseniz ve bu durumu SGK tarafından yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularından alacağınız raporla kanıtlarsanız malul sayılıyorsunuz.

180 GÜN PRİM ÖDENMİŞ OLMALI

Malullük aylığı alınabilmesi için rapor alıp malul sayılmak tek başına yeterli değil. Bunun dışında başka şartlar da var. Bu şartlar şöyle;

1.En az 10 yıldan beri sigortalı olup, toplam olarak 1800 gün prim ödenmiş olmalı

2.Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olan sigortalılar için sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün prim ödenmiş olmalı

3.Malullük çalışmaya başladıktan sonra ortaya çıkmalı,

4.SGK’dan yazılı istekte bulunmalı,

5.4/b’liler (Eski tabirle Bağ-Kurlular) için prim borcu olmamalı
Bu şartların tümü gerçekleşmesi halinde malullük aylığı bağlanabiliyor.

ÇALIŞINCA AYLIK KESİLİR

Bağlanan malullük aylığı bazı durumlarda SGK tarafından kesilebiliyor. Nitekim SGK malullük aylığı alan bir kişiyi her zaman kontrol muayenesinden geçirebilir. Eğer yapılan kontrol muayenesinde malul sayılma durumunun ortadan kalktığı belirlenirse aylık kesiliyor.

Bununla birlikte malullük aylığı alan bir kişinin çalışmaya başlaması halinde de aylık kesilir. Bu sebeple alınan malullük aylığının tutarı ile çalışma durumunda alınacak ücret kıyaslanmalı ve buna göre karar verilmeli.

FAİZİ İLE GERİ ALINABİLİR

Bu arada sakın ola kayıtdışı çalışarak malullük aylığı almaya devam etmeyin. Yoksa bu durum tespit edilirse geçmişe dönük aldığınız aylıklar faizi ile sizden istenir ve kendinizi ağır bir borç yükünün altında bulursunuz.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here