İŞTE EMEKLİNİN VE MEMURUN ALACAĞI EK İKRAMİYE

Hükümet düğmeye bastı. 30 yıldan fazla çalışıp da eksik ikramiye alan memur emeklilerinin beklediği yasa yakında çıkacak. Yeni hazırlanan ‘torba yasa tasarısı’na eklenen düzenleme bütçe görüşmelerinden hemen sonra Meclis Genel Kurul gündemine gelecek. Bir başka ifadeyle yasal düzenleme yeni yıldan önce çıkmış olacak.

SGK’nın fark ödemelerini Ocak itibarıyla yapması bekleniyor. Ek ikramiye 7 Ocak 2015’ten önce emekli olanları kapsayacak

BAŞVURU ŞART MI?

İlk tasarıda ikramiye için başvuru şartı vardı. Emekli memur ile mirasçısının 1 yıl içinde SGK’ya dilekçe vermesi gerekiyordu. Yeni taslakta başvuru şartının olmadığı konuşuluyor. Nihai durum, yasa Resmi Gazete’de yayınlanınca netleşecek. Daha önce Meclis’e gelen taslakta; ikramiyenin 7500 liraya kadar olan kısmının yasa çıktıktan sonra 3 ay içinde, kalanının 1 yıl sonra faiziyle ödeneceği belirtilmişti. Bu şartın aynı kalma ihtimali yüksek.

HESAP NASIL YAPILIYOR?

İkramiyeler emekli olunan dönemdeki katsayılar, ek ödeme, emekli maaşı dikkate alınarak hesaplanacak.
Örneğin; Ocak 1995’te emekli olup 40 yıl hizmete karşılık alamadığı 10 yıllık ikramiye için başvuran üniversite mezunu memur, şef veya şube müdürü 10 yıllık süre için toplamda 165 lira alacak. Bu ek ikramiye memur 2013’te emekli olduysa 18 bin lirayı bulacak. İkramiyelere yasal faiz farkının ödenmesi isteniyor.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here