EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANA TELEFON DOLANDIRICILIĞI

Şeytanın aklına gelmez ama bizim gelir.

Şaşırdık mı tabi ki hayır… Emeklilikte yaşa takılanların sayısını dikkate aldığımızda ulaşabilecekleri milyonlar var.

Referandumun eveti hayırı bir kenarda dursun fırsattan istifade dolandırıcılığı bambaşka bir noktaya taşıyanlar var.

Son günlerde birçok kişinin telefonuna ‘Yeni düzenleme ile en az 10 yıl yani 3600 gün prim ödemiş sigortalılara emekli olma hakkı verilmiştir. Danışma hattı 0888……………’’ şeklinde mesajlar gönderiliyor.

Lütfen ama lütfen belirtilen numarayı aramayın, yada internet linkine tıklamayın! Bu sahtekâr kişilerce düzenlenen mesajlardaki numaralar hem faturanızda yüksek meblağlar çıkmasına neden olacak, hem de saatlerce telefonda öylece hiçbir sonuç almadan bekleyeceksiniz. Siz biri ile görüşeceğim umuduyla saatlerce telefonda bekletilirsiniz ancak kimse çıkmaz.

Ayrıca, yukarıda belirtmiş olduğumuz mesajın içeriği yeni değildir, 1999 yılından itibaren uygulanan bir kanundur.

10 YIL ÇALIŞ EMEKLİ OL DİYE BİR ŞEY YOK!

3600 Prim gününü tamamlayan 08/09/1999 ve öncesinde sigorta başlangıcı olan kişiler 15 yıl sigortalılık süresini, 3600 prim gününü ve yaş şartını yerine getirerek yaşlılık aylığı alabilir. Burada en dikkat edilmesi gereken nokta yaş şartıdır! Erken emeklilik peşinde koşan vatandaşlarımız en çok dolandırılanlar arasında yer almaktadır. Dolandırıcıların en çok vurgun yaptığı yaş ortalaması 35 ile 45 arasıdır.

08/09/1999 Sonrasında sigorta başlangıcı bulunan kişilerde durum daha da zorlaştırılmış bulunmaktadır. Bu kişiler 25 yıl sigortalılık süresi, 4500 prim günü ve yine yaş şartı ile yaşlılık aylığı alabilirler.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARA VERİLEN MÜJDE GSS PRİMLERİ

Bu dolandırıcıların öznesi aslında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu’nun yapmış olduğu emeklilikte yaşa takılanlara dair açıklama.

Ancak yapılan açıklamada yaşa takılanların emeklilikleri ile ilgili müjdeler değil, diğer sorunu olan Genel Sağlık Sigortasıyla alakalıydı. Elbette ki Bakanın ağzından “müjde” lafı çıkıverince konu acaba bu sefer olacak mı hakkına kadar geldi.

Mevcut durumda prim gününü tamamlamış ancak yaş şartına takılmış binlerce kişinin emekli olamıyor olması harici, bir de GSS prim borcu çıkarılınca problem tamamen bir bilinmeyenli denklem haline gelmişti.

Emeklilikte yaşa takılanların kişiler, 2012 yılında GSS’ye tabi tutulmalarıyla gündemden uzun süre düşmemiş ve yargı uzun bir süre meşgul edilmişti. Her seçim zamanı vaatlerin en başında bulunan emeklilikte yaş sorununda ne yazık ki yine bir çözüm yolu çıkarılamadı.

Yaşa takılmış işsiz kişilere çıkarılan GSS prim borcu 53 Liraya indirileceğinde Bakan bu yönde rahat bir nefes alacaklar diye müjde verdi. Bu yeni uygulama 1 Nisan itibarı ile yürürlüğe girecek.

Yani, GSS müjdesi dışında emeklilikle ilgili herhangi bir düzenleme yapılmadı.

SAHTE DENETMENLERE PARA KAPTIRAN İŞVERENLERİMİZ VAR

Defalarca bu köşeden yazdık, ekranlar da anlattık, yetmedi Çalışma Bakanlığı bilinçlendirme eğitimleri ve seminerleri verdi sonuç; bitmedi azaldı!

Denetmen kılığında ülkemizin çeşitli bölgelerinde genelde küçük esnafımızı dolandıran soyguncular büyük bir oranda azaldı, ancak bitmedi.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olay da, yine bir işyerine gelen 3 kişi, ikisi vergi dairesi, biri SGK yetkilisi olarak kendisini takdim ederek dolandırmaya yeltenmiş. En nihayetinde işyeri sahibi, sahte denetmenlerin para ile işi hallederiz kısmında olaydan şüphelenmeye başlayınca mağdur olmadan işi çözebilmiş.

Aslında konuya objektif olarak bakacak olursak düzenbazlığı hemen yakalama imkânımız olacaktır.
Öncelikle Vergi Dairesi farklı bir kurum, SGK farklı bir kurumdur. Bu iki kurumun denetmenleri aynı arabaya atlayıp bir işyerini denetlemeye çıkmazlar.

İkinci bir kural teyittir! Şüphelendiğiniz anda hemen belirttikleri kurumu arayarak memur teyitti yapın, bu sizin hakkınız!

Unutmayın ki;

Hiçbir Bakanlık müfettişi, SGK denetmeni kişisel bilgilerini paylaşmaz…
Kurumdan mucip numarası olmayan denetim tutanağı olmaz…
Kurum nezdinde bilgi-işlem kaydı olmayan denetmen tutanağı olmaz…
Kontrol memuru yazan tutanaklar eskidir…
Kurum ve denetmen kaşeleri olmayan tutanaklar geçersizdir…
İşveren veya işveren vekilinin imzası olmayan tutanaklar geçersizdir…
Para karşılığında tutanak iptal edilmez…
Bu bilgileri lütfen aklınızda tutun. Kimlik hırsızlarına gün doğurmayın. Hak ve hukuk aranırken mağdur olmayın.

1 YORUM

  1. 53 TL lik GSS, sadece emeklilikteyaşatakılanları değil, herkesi kapsıyor!! Bunu EYT ye müjde gibi sunmak, herzamanki gibi “aklımızla dalga geçmek” ten başka birşey değil!!! Ayrıca, işsiz birinden GSS “haracı” kesmek, mantığa ve vicdana aykırıdır. Demekki işsiz imsanın, kayıt dışı çalışıp gelir elde ettiğini düşünen ve buna göz yuman bir zihniyetleri var… Yazıklar olsun!!!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here