SGK BAŞKAN YARDIMCISI ‘2 MİLYON KİŞİYE İŞ BULACAĞIZ’

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Yardımcısı Opr. Dr. Orhan Koç Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce düzenlenen “Ordu İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı”na katıldı.
Yıllık hedeflerini “2 milyon iş başı” olarak belirlediklerini dile getiren Koç, “2 milyon kişiye iş bulacağız. Aslında iş bulma noktasında açık iş dediğimiz pozisyonlarımız var ama işverenlerin istediği vasıflı elemanların bulunması noktasında ciddi manada sıkıntılar yaşıyoruz.” dedi.
SGK Başkan Yardımcısı Koç, burada yaptığı konuşmada, istihdam seferberliği kapsamında ciddi çalışma başlattıklarını, 12 ekiple bütün illerde neredeyse ev ev dolaşarak, bütün unsurları harekete geçirmek için çaba gösterdiklerini ifade etti.
İstihdamda eğitimin önemine işaret eden Koç, en önemli kaynak olarak gençleri gördüklerini ve bu gençleri iyi yönlendirmek gerektiğini dile getirdi. Koç konuşmasına şu şekilde devam etti:
“Ben buradan İŞKUR’un yeni bir misyonunu da ilan etmek istiyorum; İŞKUR herkes tarafından İş ve İşçi Bulma Kurumu olarak bilinir, şimdi öyle değil. İŞKUR sahaya inerek, sahadaki esnafın ihtiyaçlarını belirliyor. Çıraklık eğitimden ustalık eğitimlerine kadar tüm süreçlerine bakıyor ve gerçekten ihtiyaç olan elemanın yetişmesiyle ilgili iş başı eğitimleri gibi farklı projelerle ihtiyaç duyulan personeli bulmaya çalışıyor. Bu da yetmez aslında. İŞKUR, adı üstünde, işleri kuran, gençleri kendi işlerini kurmaya yönlendiren bir misyonu üstlenmeli, gençlere örnek olmalıdır.”

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here