FAİZSİZ 150 BİN TL VERİLİYOR

Hükümet tarafından iş kurmak isteyenler desteklenmeye devam ediyor. Gençlerin iş fikirlerine göre 150 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği veriliyor.

Ülke genelinde istihdam seferberliği devam ederken kendi işini kurmak isteyen gençler için hükümet desteklerini esirgemiyor. İşverenler ise genç işçi çalıştıkları takdirde devlet tarafından desteklenmeye devam ediliyor. 18 ile 20 yaş arasında işçi çalıştıran işverenlerin prim destekleri 42 aya kadar uzatıldı. İş kurmak isteyen ve bu konuda faydalı bir fikri olan gençlere devlet tarafından 150 bin liralık sıfır faizli kredi desteği veriliyor. Hükümet kadın istihdamını ayrı olarak desteklerken iş hayatında gençlerinde aktif olmasını sağlamak amacıyla yeni desteklerde bulunmaya karar verildi.

Devlet tarafından alınan kararlar sonrasında 18 29 yaş arasındaki gençlerin istihdamının desteklenmesi için yeni düzenlemeler getirildi. Bu kişiler için işverenlere hem prim desteği hem de gençlere kredi desteği programlarının getirildiği açıklandı. İŞKUR tarafından verilen işbaşı eğitim programları tekrar gözden geçirildi. Kurum tarafından günlük eğitim alarak meslek sahibi olmak isteyen katılımcılara destek olmak için para verilmeye devam edilecek. Katılımcılara günlük 54 lira verilirken bu rakam öğrenciler için 40.5 lira olarak belirlendi. Aynı zamanda işsizlik ödeneği alan kişilere ise 27 lira ödeme yapılıyor.

Bakanlık tarafından kazançlı ve parlak fikri olan gençlere özel 2017 yılı çerçevesinde 62 milyon lira civarında bir ödenek ayrıldı. Bu ödeneğin karşılayacağı şekilde parlak iş fikirleri olan genç girişimcilere 150 liraya kadar sıfır faizli olmak üzere devletten hibe desteği alacaklar. Üniversitelerin ilgili bölümleri tarafından bu fikirlerin koordine edildiği açıklandı. İlk çağrı 10 ile 28 nisan arasında başvurularla birlikte tamamlanmışken ikinci başvuruların ise 1 ile 15 Ağustos arasında başlaması planlanıyor.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here