TARIM LİSESİ GELİYOR!

Bir dizi proje ile tarımsal eğitime destek vermeye odaklandıklarını ifade eden Bursa Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, 100 dönümlük bir arazide Tarım Meslek Lisesi kurulması için Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşmelere başladıklarını duyurdu.

Dünya’dan Esra Özarafat’ın haberine göre; Özer Matlı, “Borsa olarak Tarım Lisesi kurma hayalimiz var. Bizler iş adamları olarak sanayi ve tarım yatırımları ile insanımızın eğitimi konusunda üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Önemli bir tarım bölgesi olan Bursa’da bu anlamda bir okul açmak ve yeni teknolojileri anlayan, kullanabilen, alanındaki hızlı değişime uyum sağlayabilen ve karşılaştığı sorunları çözebilen bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Bir model yaratma noktasında çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Özer Matlı, lise çağında verilecek uygulamalı eğitimlerin önemine işaret etti. Matlı proje konusunda şu bilgileri verdi; “Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün tespit ettiği 100 dönümlük bir arazide bir Tarım Lisesi kurulması teklifi geldi. Bununla ilgili Tarım ve Milli Eğitim Bakanlıklarıyla görüşeceğiz. Bu arazi dışında eğer bize Karacabey’deki TİGEM arazisi verilirse proje, Bakanlığın, Oda ve Borsaların da dahil olduğu üniversitenin Veterinerlik ve Ziraat fakülteleriyle birlikte uygulamalı eğitimlerin de verildiği, araştırmaların yapılabileceği, içinde meslek lisesi de yer alan büyük bir eğitim kampusu haline dönüşebilir. Bu alternatifl eri hükümet ile görüşeceğiz.

Bilimsel temellerle yetiştirilecek işgücü sektörde istihdam edildiğinde bilgi kirliliği de ortadan kalkacaktır.” Bursa tarımına yeni nesil meslek lisesi geliyor Kentte tarımsal faaliyetleri geliştirmek, tarım ve hayvancılık sektörlerinden elde edilen geliri artırmak amacıyla harekete geçen Bursa Ticaret Borsası, Tarım Lisesi kurmak için kolları sıvadı. Yeterli arazi sağlanırsa bu alanda bilimsel araştırmaların da yapılabileceği örnek bir kampüsün kurulması planlanıyor.

Özer Matlı, borsa olarak ayrıca Hürriyet semtinde bulunan Tarım Lisesi’ni de restore ederek ders programlarının sektörün ihtiyacı ve beklentilerini karşılayacak şekilde geliştirilmesi için çalışma yürüteceklerini söyledi.

BTB, ticaret hacmini 2.6 milyar liraya ulaştırdı
BTB Başkanı Özer Matlı, borsanın 2,6 milyar liralık işlem hacmine ulaştığını vurgulayarak, “Bine yaklaşan üye sayısıyla BTB geçen yıl yüzde 26 büyüme kaydetti” dedi. BTB’nin geçen yıl Avrupa Ticaret Borsaları Birliği’ne üye, tek Türk ticaret borsası olarak kabul edildiğini hatırlatan Özer Matlı, “Bugüne kadarki süreçte Türkiye’yi ve Bursa’yı layıkıyla temsil ettiğimizi düşünüyorum. Bundan sonraki süreçte amacımız, bulunduğumuz bu platformdan Bursa’nın ve üyelerimizin en etkin şekilde faydalanmasını sağlayabilmek” diye konuştu.

‘200 girişimciyi iş dünyasına kazandırdık’

Geçen yıl TOBB önderliğinde başlatılan Nefes Kredisi Kampanyası kapsamında üyelerine ilk etapta yaklaşık 3,5 milyon liralık finansman desteği sağladıklarına değinen Matlı, ayrıca Borsa olarak girişimcilik eğitimlerine de önem verdiklerini kaydetti. Özer Matlı, KOSGEB işbirliğinde düzenledikleri kurslarla 200 girişimciyi iş dünyasına kazandırdıklarını belirtti.

‘Milli Tarım kararlarının etkisini kısa ve orta vadede göreceğiz’

BTB Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, geçen yıl Bursa’nın gıda, tarım ve hayvancılık alanlarında 270 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini belirterek, “Bu yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre Bursa’nın ihracatı yüzde 18 arttı. Hazırlanan reform paketleri, Rusya ile yaşanan ihracat kayıplarının azalması gibi gelişmelerle sektörün de ihracatını artırmasını bekliyoruz.

Borsamızın da ana faaliyet konuları arasında yer alan tarım ve hayvancılık sektörleri için Hükümetimiz tarafından açıklanan ‘Milli Tarım Politikası’ kararlarının kısa ve orta vadede etkisini fazlasıyla göreceğiz diye düşünüyorum. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bundan sonraki süreçte uzun soluklu tarım reformları ile destekleme politikaları, tarım sektörüne ayrı bir ivme katacak ve Türkiye’de tarım sektörü bundan sonraki süreçte daha öngörülebilir hale gelecektir” diye konuştu.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here