SOMA’DA ERTELENME TEPKİSİ

Soma’da ertelenme tepkisi

MANİSA’nın Soma ilçesindeki Maden Şehitliği’nde biraraya gelen İş Sağlığı ve Güvenliği Platformu temsilcileri, hükümetin iş kazalarını ve meslek hastalıklarını önlemek, çalışanların hayatını korumak için çıkardığı yasanın en kritik maddelerinin uygulamasını 2020 yılına ertelemesine tepki gösterdi.

Daha önce 1 Temmuz 2016 ve 1 Temmuz 2017’de hayata geçmesi öngörülen İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın bazı maddelerinin uygulanması 7 Temmuz 2020 yılına ertelendi. Ertelemenin ölüm getireceğini savunan İş Sağlığı ve Güvenliği Platformu, Maden Şehitliği’nde bir araya gelerek önce mezarların başında dua etti, ardından basın açıklaması yaptı. İş Sağlığı ve Güvenliği Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Sözcüsü Latif İşçen, “Erteleme ölüm getirir. Bu yıl Türkiye’nin gelişmiş ülkelerdeki evrensel çalışma değerlerine ulaşması için sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde çalışma hayatında ilan edilen milli seferberlik kapsamında yürütülen ‘Hedef sıfır iş kazası’ projesi elbette takdire şayandır. İş sağlığı ve güvenliği alanında geçtiğimiz 5 yılda çalışma mevzuatımızda olumlu değişiklikler yapılmasına karşın, istihdam artışı ile birlikte iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında aynı hıza paralel gelişim sağlanamamıştır” diye konuştu.

“İŞ KAZALARI ARTMAKTADIR”

Çalışma yaşamı içinde, sahada aktif rol alan kamu ve özel sektör temsilcilerinin iyileştirici ve önleyici bir anlayış ile çalıştığını vurgulayan İşçen, “1 Temmuz 2017’ye ikinci defa ertelenen yasanın tekrar ertelenmesi söz konusu olur ise, iş sağlığı ve güvenliği kültürüne yaklaşımın ciddiyeti bir kez daha zedelenecektir. Kamu sektöründe bulunan iş sağlığı güvenliği profesyonellerinin atanmamış olması nedeni ile kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları tam olarak hayata geçirilememiştir. Kamusal alanda eksik yürütülen faaliyetler nedeni ile iş güvenliği kültürünün gelişimi kötü yönde etkilenmekte ve iş kazaları artmaktadır. Ülkemize verdiği zararlar ise milyar dolardır” dedi. Basın açıklamasının ardından grup dağıldı.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here