SGK DOLANDIRICILARI 30 METREKARELİK İŞ YERİNDE, 600 KİŞİYİ ÇALIŞIYOR GÖSTERMİŞ

İzmir’in Konak ilçesi Kemeraltı semtinde 23 yıldır cam- çerçeve işi yapan 43 yaşındaki Bünyamin Polat, 2 Mayıs saat 16.30 sıralarında kendisinin ve iş yerinde çalışan yengesi D.P’nin Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) prim borçlarını ödemek için bankaya gitti.

Banka görevlisine ödemek için her ay yatırdığı miktarı çıkaran Polat, görevlinin borcun 156 bin lira olduğunu belirtmesi üzerine ne yapacağını şaşırdı.

“30 METREKAREDE 600 KİŞİ ÇALIŞIYOR”

Ertesi gün SGK il Müdürlüğüne giden Polat, toplam 30 metrekarelik dükkanında 600 kişinin sigortalı olarak çalışıyor gözüktüğünü ve borcunun 450 bin lira olduğunu öğrendi.

Polat, bu durum karşısında önce SGK’ya ardından emniyete ve savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Polat, yaptığı açıklamada, her ay düzenli olarak prim borçlarını ödediğini ve yine ödemek için gittiği bankada bu durumdan haberdar olduğunu söyledi.

“SGK HİÇ BİR ŞEY YAPAMAYACAĞINI SÖYLEDİ”

Kendisi ile yengesinin prim borçlarını ödemek için bankaya gittiğini anlatan Polat, şunları aktardı:
“Bankada bana 156 bin lira borcum olduğunu söylediler. Ertesi gün SGK’ya gittiğimde borç 450 bin liraydı. Ayrıca 2 kişinin çalıştığı iş yerinde 600 kişinin girişi yapıldığı söylendi bana. Şu anda burası 30 metrekarelik bir dükkan 600 kişiyi nasıl sığdırayım. Bu kadar kişiye istihdam sağlayacak bir iş yerim yok benim. Şua nda bir ay daha geçti ve 600 bin liraya yakın bir borcum var. Savcılığa suç duyurusunda bulundum. Süreç devam ediyor ama geçen bir aylık zaman diliminde herhangi bir ilerleme kaydedilmedi. SGK, süreç devam ettiği için herhangi bir işlem yapamadıklarını söylüyorlar. Ben işveren olduğum için çıkış işlemlerini gerçekleştiremiyorum ancak onların gelip çıkışlarını vermesi gerekiyor.”

“ÇOCUĞUMUN İLAÇLARINI ALAMIYORUM”

Polat, SGK’nın iş yerinde de denetimler yapacağını belirterek, “Sosyal Sigortalar Kurumu denetimler yapılıncaya kadar sağlık sigortasından yararlanamayacağımı söyledi. Benim 18 yaşında epilepsi hastası oğlum var. Sigortadan faydalanamaz isem onun kullandığı ilaçları nasıl alacağım. Yetkililerin bu duruma bir an önce çare bulmasını istiyorum.” diye konuştu.
Polat iş yerine 600 kişilik girişlerin Nisan’da yapıldığının tespit edildiğini, bu işçilerin iş yeri adresi olarak kendi dükkan adresinin görünmesi nedeniyle tüm borç kağıtlarının kendi iş yerine gelmeye başladığını sözlerine ekledi.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here