ÇAY MOLASINDA, ‘İŞTEN ATILAN ARKADAŞLARINA’ DESTEK VERDİLER, İŞTEN ATILDILAR!

Olay, İzmir’in Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan Alman menşeili radyatör ve soğutucu üreticisi AKG Termoteknik fabrikasında yaşandı. Fabrika ilk olarak, daha fazla ücret ve sosyal haklar için sendikaya üye olduğunu belirten 8 işçiyi işten çıkardı.

İşten çıkarılan işçiler de fabrika önünde üç haftadır eylem yapmaya başladı. Eylem yapan arkadaşlarını ise destek yine fabrikada çalışan işçilerden geldi.

İşten atılan arkadaşlarının geri işe alınmasını isteyen işçiler, çay molalarında ve öğle aralarında eylem yapan arkadaşlarına destek oldu. Bu kez 17 işçi gece 4-12 vardiyasının bitmesinin ardından yönetim tarafından “mesaiye kalmama” ve “işçileri yönetime karşı kışkırtma” gibi ifadelerle tazminatsız bir şekilde işten atıldı. İşçilerin işten çıkarıldığı an fabrikada herhangi bir yönetici bulunmazken işten çıkarmalara dair belgeler ise güvenlik tarafından işçilere verildi.

İŞKUR’DAN YENİ İŞÇİ ALINDI

Fabrika yönetiminin işten atmasına karşı dün gece işçiler daha önce aldıkları kararı uygulayarak fabrikayı işgal etti, üretimi tamamen durdurdu ve taleplerinin kabul edilmesini istedi.

İşgal üzerine yönetim polisi çağırdı. Çok sayıda polis arabası fabrika önüne geldi. Fabrika sabaha doğru polis zoruyla boşaltılırken fabrika önünde işçiler eyleme başladı.

Fabrikada ise geçen günlerde İŞKUR üzerinden 25 işçi işe alındı.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here