PETKİM’DE İŞÇİLER EYLEM KARARI ALDI

Petrol-İş Sendikası örgütlü olduğu Petkim işyerinde yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmesinde anlaşmaya varılamaması nedeniyel eylem kararı aldı. Petkim ile Petrol-İş Sendikası arasında toplusözleşme görüşmelerinde süreç Yüksek Hakem Kurulu’na taşındı. Petkim işçisi, toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanmasına tepki olarak 12 Haziran’dan bu yana ara ara 2 saat iş bırakma eylemleri yapıyordu. Fabrikada nöbet tutacak olan işçiler talepleri karşılanana kadar eylemlerine devam edecek.

“SÖZLEŞMEYİ MASADA YAPILAN BİR ANLAŞMAYLA İMZALAYACAĞIZ”

Petrol-İş Sendikası Genel Sekreteri Ahmet Kabaca yaptığı açıklamada sözleşmelerini masada yapılan bir anlaşmayla imzalamak istediklerini söyleyerek, “Yüksek Hakem Kurulu’nun bitireceği toplusözleşmeyi asla kabul etmiyoruz. Kendi irademiz dışında birilerinin sözleşmeyi imzalayıp dayatmasını kabul edemeyiz. 2 bin kişilik petrokimya sektöründeki bir sözleşmenin Yüksek Hakem Kurulu’nda bitmesinin bu işyerinde çalışma barışını ve huzurunu bozacağını düşünüyoruz.” dedi.

2008 YILINDA AZERİLERE SATILMIŞTI

Türkiye’nin en önemli kamu iktisadi teşekküllerinden olan dev petrokimya tesisi PETKİM, 2008 yılında özelleştirilerek Azeri şirket SOCAR’a satılmıştı.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here