KAMU İŞÇİSİNE 2017’DE YÜZDE 7,5 + 5 ZAM YAPILACAK

Başbakan Binali Yıldırım, yaklaşık 200 bin kamu işçisine toplu sözleşme sonrası anlaşılan zam oranlarını açıkladı. Başbakan, “2017’de ilk 6 ayda yüzde 7,5 ikinci altı ay için yüzde 5 olarak kararlaştırılmıştır.” dedi.
Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmasından satırbaşları şöyle;

İLK 6 AYDA YÜZDE 7,5, SONRAKİ 6 AYDA YÜZDE 5 ZAM

Bu sene ise 2017-2018 için geçerli. 2017 yani içindeki yıl için zam oranı ilk 6 ayda yüzde 7,5, ikinci 6 ayda yüzde 5 şeklinde mutabakata varıldı.

İkinci yıl için ilk yarıda yüzde 3,5 ve ikinci yarıda yüzde 3,5 olarak kararlaştırıldı. Gerek ilk gerek ikinci yılda enflasyona göre ayarlama yapılacak.

BRÜT ÜCRETİ 3 BİN TL’NİN ALTINDA OLAN İŞÇİYE 90 TL İLAVE ZAM

Bunlar referans artış oranlarıdır. Fark oluşursa bu farklar da verilecek. Bununla beraber ek ödenek bir sefere mahsus 500 TL’den 750 TL’ye yükseltildi. Yüzde 50 oranında bir artış… Ayrıca brüt ücreti 3 bin TL altında olan işçilerimize 90 TL ilave artış sağlandı. Yaklaşık olarak burada normal oranın üzerinde bir artış.

“KAMU İŞÇİSİNİN MAAŞI MEMUR MAAŞININ ALTINDA OLMAYACAK”

Düşük ücretli çalışanlarımızın imkanı artmış olacak. Bu şekilde yapılan bu çerçeve anlaşma ile kamu işçisinin en düşük maaşı memur maaşının altında olmayacak. Yani eksik varsa tamamlanacak. Dolayısıyla memur, işçi arasındaki taban ücret eşitlenmiş olacak. Aradaki fark kaldırılmış olacak. Esas itibariyle toplu sözleşmenin hususları böyle.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here