MEMURLARLA İŞÇİLERİN TABAN ÜCRETİ EŞİTLENDİ

Başbakan Binali Yıldırım, 2017-2018 yıllarını kapsayan kamu işçilerine yönelik toplu iş sözleşmesinde zam oranının, bu yılın ilk 6 ayı için yüzde 7.5, ikinci 6 ayı için yüzde 5; gelecek yılın ilk 6 ayı için yüzde 3.5, ikinci 6 ayı için yüzde 3.5 olarak belirlendiğini bildirdi. Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde, Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü imza töreninde, anlaşmanın çalışma hayatı, çalışanlar, işçiler ve Türkiye için hayırlı olmasını diledi. Başbakan Binali Yıldırım, bu yılki çerçeve anlaşmaya ilişkin detayları şöyle anlattı:

Bir defaya mahsus artış

“Bu toplu iş sözleşmesi 2017 ve 2018 yıllarını kapsıyor, 2 yıllık yapılıyor. 2017 yani içinde bulunduğumuz yıl için zam oranı ilk 6 ayda yüzde 7.5, ikinci 6 ayda yüzde 5 şeklinde mutabakata varılmıştır. İkinci yıl için birinci yarıda yüzde 3.5, ikinci yarıda yüzde 3.5 olmak üzere kararlaştırılmıştır. Gerek ilk gerekse ikinci yılda ayrıca gerçekleşen enflasyona göre ayarlama da yapılacaktır. Diyelim enflasyon bunun üzerinde çıktı, aradaki fark ödenecektir. Bunlar referans artış oranlarıdır. Referans artış oranları gerçekleşen enflasyon ile kıyaslanacak ve fark oluşursa bu farklar da ayrıca verilmiş olacaktır. Bununla beraber ek ödenek bir sefere mahsus olmak üzere 500 liradan

750 liraya yükseltilmiştir, yüzde 50 nispetinde bir artış gerçekleşmiştir. Ayrıca brüt çıplak ücreti 3 bin liranın altında olan işçilerimize 90 lira ilave artış sağlanmıştır.”

Eksik varsa tamamlanacak

Bunun yaklaşık olarak normal oranın üzerinde bir artışı ifade ettiğini belirten Yıldırım, “Yani yüzde 7.5’i artı 5’i alacak. Onun üzerine de ayrıca 3 bin liranın altında kalıyorsa ücreti, 90 lira da iyileştirme zammı almış olacaktır” şeklinde konuştu. Düşük ücretli çalışanların imkanlarının artmış olacağını ifade eden Yıldırım, çerçeve anlaşmayla en düşük kamu işçi maaşının, en düşük memur maaşının altında olmayacağını bildirdi. Eksik varsa tamamlanacağını belirten Yıldırım, memur-işçi arasındaki taban ücretin böylece eşitleneceğini, farkın kaldırılacağını söyledi.

Aracıya ne veriyorsanız % 10 altına bize verin

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk-İş’i ilgilendiren 157 bin, geneli ilgilendiren 200 bine yakın kamu işçisinin sözleşmesinin imza aşamasına geldiğini belirtti. Başbakan Yıldırım ile Bakan Müezzinoğlu’na teşekkür eden Atalay, “Sayın Başbakanım, malumunuz taşeronlarla ilgili konu devam ediyor, çalışmalarınızı biliyorum. Bu taşerondaki arkadaşlarımız devletin çatısı altında olsun. Aradaki aracılara ne veriyorsanız hatta yüzde 10 altını bize verin. Bu taşeronla ilgili problemi bir an evvel çözersek siz de rahatlarsınız, ülke de rahatlar” dedi.

Geçici işçilerle ilgili konuyu en yakın Başbakan Yıldırım’ın bildiğini söyleyen Atalay, şöyle devam etti: “Bizim kamuda 5 ay 29 gün çalışan geçici işçilerimiz var. Kurumlar ne kadar talep ediyorsa Sayın Başbakanım, o sürede yani kurum desin ki ‘Ben 8 ay, 10 ay, 12 ay.’ Ne kadar talep ediyorsa yani bu sözleşme sürecinde, şu önümüzdeki dönemde bunu da çözersek özellikle taşeron ve geçici işçilere müjdeli haber veririz diye düşünüyorum.”

Hak-İş ile de 35 bin kişi için imzalayacağız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Kamuda çalışan işçi kardeşlerimizin, Türk-İş Konfederasyonu çatısı altında olan yaklaşık 157 bin, yine Hak-İş Konfederasyonu çatısı altındaki yaklaşık 35 bin işçi kardeşlerimizin çerçeve sözleşmelerini imzalıyoruz. Önümüzdeki günlerde de Hak-İş Konfederasyonumuz ile imza aşamasını tamamlayacağız” dedi.

Kamuda çalışan işçilerin mutlu olacağı sözleşmenin imza aşamasına gelindiğini söyleyen Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kamuda çalışan işçi kardeşlerimizin, Türk-İş Konfederasyonu çatısı altında olan yaklaşık 157 bin, yine Hak-İş Konfederasyonu çatısı altındaki yaklaşık 35 bin işçi kardeşimizin çerçeve sözleşmelerini imzalıyoruz. Önümüzdeki günlerde de Hak-İş Konfederasyonumuz ile imza aşamasını tamamlayacağız, onlarla da imzaları atacağız. Rabbim’den temennimiz, alın terleri bereketlensin istiyoruz.”

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here