KIDEM TAZMİNATINDA YÜZDE 100 ANLAŞMAZLIK ÇIKTI!

Kıdem tazminatını tozlu raflardan indirip sık sık tarafların önüne getiren hükümet, hazırlanan taslak için işçiden geçer not alamadı. Geçtiğimiz günlerde Çalışma Bakanlığı toplantı salonunda gerçekleştirilen kıdem toplantısında, işveren adına söz alan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Kudret Önen, kıdem fonuna karşı olduklarını açık bir şekilde ifade etti.

Toplantıya katılan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) , Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) olumsuz görüş bildirdi. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan fon konusundaki geçmiş tecrübelerin çok acı olduğunu her isteyenin bu fondan yararlandığını, hak sahiplerinin mağdur olduğunu söyledi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay da “Biz bu konuları epeyce görüştük. Herkesin durduğu yer belli. Üç konfederasyon da burada. Yeni bir görüş yok” dedi.

FON NASIL OLACAK?

HÜKÜMETİN taslağı esas olarak, işverenlerin ödeyeceği kıdem tazminatlarının bir fonda toplanmasına dayanıyor. Fona yapılacak ödemenin ayda 30 gün mü yoksa daha azı üzerinden mi yapılacağı, devletin fona katkısı ve fon üzerindeki kullanım yetkisi gibi konularda taraflar arasındaki ayrılıklar keskinleşiyor. Yeni sistemde; çalışanların tamamına emeklilik, ölüm, konut edinme gibi hallerde fondan ödeme yapılması hedefleniyor. Mevcut sistemde işten çıkarılan çalışan, tazminat alabiliyor. Ayrıca, işverenin birikmiş kıdem tazminatını ödeme zorunluluğu, işçilerin işten çıkarılmasına karşı caydırıcı oluyor.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here