BU HİZMETLER AVRUPA’DA YOK!

26,5 Milyon çalışan nüfuslu ülkemizde, 597 adet Sosyal Güvenlik Merkezi ile emeklilik, sigortalılık, Genel Sağlık Sigortası ve Rapor işlemleri yürütülmektedir.

Alınan hizmetleri, geçtiğimiz yıllara oranla katlayarak giden bir Sosyal Güvenlik Kurumumuz bulunmaktadır.

Vizite ve Sağlık Karnelerini kaldırarak büyük bir iş yoğunluğuna giren kurum bunun üstesinden etkin teknoloji ile kalkmayı başardı.

Günümüzde birçok işlemi artık internet üzerinden kolayca gerçekleştirebilmekteyiz. Sosyal Güvenlik Kurumu da gelişen teknoloji ve iletişim araçlarını oldukça etkin bir biçimde kullanmaya başlamıştır.

Mevcut Hizmet Avrupa da Yok!

Her ne kadar kaliteli hizmet alıyor olsak da eksik yanlarını görür ve eleştiririz. Sanırım bu huyumuzdan vazgeçemeyeceğiz. Birkaç örnek ile SGK hizmetlerini diğer ülkelere göre kıyaslama yapacak olursak en önce emeklilik işlemleri gelecektir.

Avrupa’nın birçok ülkesinde emeklilik işlemleri o kadar uzun sürmektedir ki hemen hemen herkes vekâlet ile bu işlemleri yürütmekte. Tabi bazı ülkelerin vekâlet kabul etmediğini ve bizzat başvuru yapmalarını istediğini de belirtmek gerekir.

Öncelikle tüm ülkeler yazılı müracaat istemektedir, yazılı müracaat sonrası ödenen primleriniz toplanarak hesaplama süreci başlar. Tabi bu arada yaş hadlerini de yerine getirmiş olmalısınız, yoksa evrak dahi sunamazsınız.

Diğer ülkelerde de memurlar biraz yavaş davranır! Birçoğumuz memurlarımızdan yakınsak da Avrupa ülkelerindeki memurlar da en az bizimkiler kadar yavaş hizmet vermektedir. Ayrıca kullanmış oldukları sistem yine bizim sistemlerimizle kıyaslanmayacak kadar yavaş.

Gelelim maaş bağlama süresine! Ortalama olarak Avrupa ülkelerinde emeklilik maaşları 30 ile 90 gün arasında bağlanmaktadır. Ayrıca ülkemizde ki gibi müracaat tarihinden itibaren de size maaş ödemesi yapılmamaktadır. Hesaplama işlemleri ne zaman bitmiş ise o tarihten itibaren aylığınız ödenmeye başlar. Ocak ayında müracaat eden bir kişiye Mart ayında aylık bağlanmış ise sadece Mart ayına ilişkin maaş ödenmektedir. En erken aylık bağlayan ülkeler arasında İsviçre, Belçika ve Arnavutluk birinci sıralarda gelirken en geç aylık bağlayan ülke Almanya ve İtalya olarak göze çarpıyor.

Sağlık sistemleri bizim sağlık sistemlerimizden gelişmiş değil elbette ancak ilaç sanayi ve temininde oldukça başarılı oldukları bir kesin.

Amerika tarafına bakacak olursak oturtmaya çalıştıkları GSS benzeri bir sağlık sistemleri bulunmaktaydı. (Trump yönetimi bunu kaldırdı) Zengin kişilerden çok fazla, yoksul kişilerden çok az prim keserek sistemi yürütmeye çalıştılar. Ancak bu sistem pekte fazla sürmedi.

Mevcut durumda Amerika’da en pahalı şey sağlık ve tedavi masrafları olarak dikkat çekmektedir. Öyle ki sadece diş dolgusu için $500’ı gözden çıkarmanız gerekecektir.

Ülkemizde SGK Hizmetleri

Elbette hizmetlerin birçoğunu yazmayacağız, çünkü Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmetleri satırlara sığmayacak derecede genişlemiş durumda.

İlaç katılım payı, muayene ücreti ve GSS prim tutarlarından yakınanlar elbette olacaktır ancak Avrupa’da da herhangi bir tedavi için 10 avro katılım payı ödenmektedir. Ayrıca bizimkisi gibi bedava yatarak tedavi hizmeti de sunmuyorlar. Herhangi bir tedavi için ameliyat olduğunuzda ilk 28 gün günlük 10 avro olarak ücret belirlenir. Bunun gibi birçok örnek göstermek Avrupa için mümkün olacaktır.

Artık günümüzde 2008 yılından itibaren ESGM üzerinden alınan hizmet dökümleri e-devlet üzerinden verilmektedir.

Emeklilik maaş bilgilerinize, ilaç kesintilerinize ve GSS prim tutarlarınıza buradan rahatlıkla erişebilirsiniz.

Ayrıca herhangi bir banka yâda ödeme noktasına gitmeden online olarak ödeme yapmanızı sağlayan sistem geliştirilmiş ve kullanıma açılmıştır.

Eski, ESGM sisteminde emekli sandığı hizmetleri görüntülenmemekteyken e-devlet sistemine tüm hizmetler dâhil edilmiştir.

Meslek kodlarınıza, işe giriş, işten ayrılış tarihlerinize, işyeri sicil ve unvan bilgilerinize ve adınıza ödenen prim tutarlarına kadar her şeyi e-devlet üzerinde görüntüleyebilirsiniz.

Son Hizmet Emekli Adaylarını Sevindirecek

Emeklilik işlemlerinde dilekçe ile müracaat etmek şarttır. Tabi bunu bilmeyen emekli adaylarımız kuruma gider ve ‘amca dilekçe yaz gel’ cevabı ile karşılaşırlar.

Bu arada kurum önünde daktilo ile bekleyen dilekçeciler de vardır elbette. Onlara ufak da olsa ücretini vererek dilekçelerini alırlar ve tekrar giderek müracaatlarını gerçekleştirirler.

Tabi İstanbul ve Ankara da bulunan kurumlar da pek bekletilmeden işlem yapılmaz. Mutlaka yoğun bir sıra ile karşılaşacaksınız.

Pek gözünüzü korkutmak gibi olmasın ama yaklaşık bir saatte tüm işlemlerinizi bitirebilirsiniz.

Artık bu saydıklarımızın hiç birisini yaşamayacaksınız!

E-devlet üzerinden SGK uygulamalarına giriş yaparak oturduğunuz yerden müracaatınızı gerçekleştirebilirsiniz.

SGK Uygulamalarından ‘Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesinin Verilmesi’ Seçeneğine tıklayarak emeklilik müracaatınızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Son hizmeti ile emekli adaylarımızı oldukça sevindirecek bu uygulamanın haberini bizden alın istedik.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here