BAKAN HANIM EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARLA İLGİLİ NASIL BİR POLİTİKA İZLEYECEK?

Emeklilikte kademeli geçiş döneminin mağduriyetler yarattığını ancak bunun da olmasının normal bir durum olduğunu savunan, daha önceki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun gerekçe olarak sunduğu Türkiye’deki emeklilerin ortalama yaşının şu anda 52 olması ve bu sistemin sürdürülemez olduğu açıklaması ile umudunu yitirmeye başlayan emeklilikte yaşa takılanlar bakan değişikliği ile yeniden umut taşımaya başladılar.

Emeklilikte yaşa takılanlar yıllardır sürdürdükleri hak mücadelesinde yeni bir sürece girecekler. Her bir bakan değişikliği yeni bir umut ve yeniden hak mücadelesinin filizlenmesi anlamına gelmektedir.

Daha önce, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na yöneltilen ”Sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilirliği açısından bu süreçte bir değişiklik ihtiyacı görüyor musunuz?” şeklindeki soru sorulmuş ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kendisine sorulan soruya verdiği cevapta ”Şu anda yaklaşık 12 milyon emeklimiz var. 2008 ve 2012’de yapılan düzenlemelerle emeklilikteki aktüeryal dengelerin sürdürülebilir olması ve genç yaştaki emekliliği yavaş yavaş sürdürülebilir noktaya çekmek gibi yol haritamız var. Yasal düzenlememizin arkasında duruyoruz. 2035’te kadınlarımızın emeklilik yaşı 58’e, erkeklerde 60’a çıkmış olacak.

Türkiye’deki emeklilerin ortalama yaşı şu an 52. Bu sistemi sürdürebilmemiz mümkün değil. Emeklilerimizin standardı yüksek hayat yaşayabilmeleri de bu koşullarda mümkün değil. Yeni düzenleme düşünmüyoruz. Önemli olan bunu sürdürmek. Şu anda “Yaşa takılıyorum” baskısı var. Bunu göğüsleyemezsek sürdürülebilirlik ortadan kalkar. Psikolojik, sosyal olarak emeklilik yaşında kademeli geçiş döneminin mağduriyetleri olduğu doğru, ama hiçbir mağduriyet olmadan sistemin realize olması da mümkün değil.” şeklinde cevap vermişti.

Yıllardır kanayan bir sorun olarak sürekli gündemde olan emeklilikte yaşa takılanlar meselesi her dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına sorulduğu gibi dönemin bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na da soruldu. Ancak birkaç kez daha olduğu gibi açıklamasında emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili ümit veren bir açıklamada bulunmadı. Çalışma Bakanı Müezzinoğlu “Emeklilikte yaşa takılanlar” sorusuna haliyle bizden çok daha fazla muhatap oluyor. Bu durumdakilerin sorusunun kısa bir yanıtı var: Emeklilikte çalışma süresini doldurup da yaşı bekleyenler beklemeye devam edecekler.

Tabii, tamamen duygusal(!) Nedenlerle.

Çalışma Bakanlığı’nın yaptığı hesaba göre bugün böyle bir düzenleme yapılacak olsa, bunun maliyeti 450 milyar lirayı buluyor. Dolayısıyla böyle bir düzenleme bekleyenler için umut verici bir durum gözükmüyor.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here