BAKAN SARIEROĞLU MEMUR ZAMMI İLE İLGİLİ KONUŞTU

3 milyon 200 bin memur ile 1 milyon 900 bin memur emeklisinin, 2018 ve 2019 yılı zam oranlarını belirleyecek olan toplu sözleşme görüşmeleri, bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun başkanlığında başlayacak. 4. kez yapılacak olan toplu sözleşme görüşmelerinde 15 gün içinde bir sonuç alınamaması durumunda, hakem heyetinin alacağı karar geçerli olacak.

Görüşmeler için 11 hizmet kolunda yetkili konfederasyon Memur-Sen, üç alternatifli teklifte bulundu. İlk teklifte, 2018’in ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 6, 2019’un ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 8 zam öngörülüyor.

İkinci teklifte, 1 Ocak 2018’den geçerli olmak üzere taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam talep ediliyor. 1 Ocak 2019’dan geçerli olmak üzere de taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam isteniyor.

Üçüncü teklif ise 1 Ocak 2018’den geçerli olmak üzere ek ödeme oranlarına 15 puan ilave zam ve birinci altı ayda yüzde 6, ikinci altı ayda yüzde 6 zam ile 2019 için birinci altı ayda yüzde 10, ikinci altı ayda yüzde 8 zam talebini içeriyor.

MEMUR-SEN’DEN KILIK KIYAFET İSTEĞİ

Memur-Sen’in masaya getireceği teklifler arasında dini bayram ikramiyesi olarak bin 915 lira ödenmesi, 4 bin 878 lira tutarında evlenme yardımı ödeneğin verilmesi, kılık-kıyafet sınırlamasının sona ermesi, kamu yemek hizmeti alımlarında helal gıda sertifikası aranması da bulunuyor.

KAMU-SEN BÜYÜME VE REFAH PAYI İSTİYOR

Masaya oturacak diğer bir konfederasyon olan Türkiye Kamu-Sen de, 2018’de seyyanen net 150 lira, yüzde 10+10 artış ve bu artışların üzerine ekonomik büyüme ve refah paylarını içeren yüzde 3’lük zam, 2019’da seyyanen net 150 lira ve yüzde 8+8 artış ile yüzde 3 oranında ekonomik büyüme ve refah payı artışı teklifinde bulunuyor.

EN DÜŞÜK MAAŞ 3.500 TL OLSUN

KESK en düşük kamu çalışanı maaşının kira, yakıt, çocuk ve aile yardımı hariç 3 bin 450 liraya çıkarılmasını talep ediyor. KESK’in talepleri arasında performans çalışmalarının sonlandırılması, kira yardımı olarak aylık 427 TL ödenmesi, en az 50 çalışanın bulunduğu işyerlerinde ücretsiz kreş ve bakımevlerinin açılması ve tüm ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması da bulunuyor.

Sarıeroğlu: 14 Ağustos’ta teklifimizi sunacağız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, hükümetin zam teklifini 14 Ağustos’ta sunacağını açıklayarak, “Değerlendirmeler yapıldıktan sonra Kamu İşveren Heyeti ve Kamu Görevlileri Sendika Heyeti’yle bir araya gelip, buralardaki raporlar doğrultusunda müzakerelerimizi 10-11 Ağustos tarihlerinde gerçekleştireceğiz” dedi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu başkanlığında, 2018-2019 Yıllarını Kapsayan 4’üncü Dönem Kamu Kesimi Toplu Sözleşmesi Görüşmeleri’nin birinci oturumu Ankara’da yapıldı. Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Sarıeroğlu, 21 günlük çalışma takviminin belirlendiğini söyledi.

Beklentileri karşılama gayreti içinde olacaklarını vurgulayan Çalışma Bakanı Sarıeroğlu, “Bu kapsamdan 2 Ağustos Çarşamba gününden 10 Ağustos Perşembe gününe kadar hizmet kollarımıza ilişkin komisyonlarımızı oluşturduk. Onlar bir çalışma takvimi içerisinde çalışmalarını gerçekleştirecekler. Bu bağlamda büro, bankacılık, sigortacılık, eğitim, öğretim, bilim, sağlık ve sosyal hizmetler iş kolumuz yarın ve ertesi gün çalışmalarını gerçekleştirecekler. Yerel yönetimler hizmetleri, ulaştırma hizmetleri, kültür ve sanat hizmetleri cuma günü çalışmasını gerçekleştirecek. Bayındır, inşaat ve köy hizmet kolumuz, basın, yayın, iletişim, enerji, sanayi ve madencilik hizmet kollarında da cumartesi günü çalışmalar gerçekleşecek. Toplu sözleşme tekliflerimizin değerlendirmesi yapılacak. Bu değerlendirmeler yapıldıktan sonra biz yine Kamu İşveren Heyeti ve Kamu Görevlileri Sendika Heyeti’yle bir araya gelip, buralarda yapılan değerlendirme ve raporlar doğrultusunda müzakerelerimizi 10-11 Ağustos tarihlerinde gerçekleştireceğiz. Sonrasında da Kamu İşveren Heyeti olarak da 14 Ağustos’ta teklifimizi sunacağız” diye konuştu.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here