ÇALIŞMA HAYATINA DÖNEN KADIN ÇALIŞANLARA 1500 TL BAKICI DESTEĞİ DEVAM EDİYOR!

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yürüttüğü, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ortaklaşa finanse ettiği ‘Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’ kapsamında 2017 yılı Nisan – Haziran döneminde gerçekleştirilen ve aşağıda detaylandırılan faaliyetlerle, kayıtlı kadın istihdamına katkılar sağlanmaya devam edilmektedir.

Ön Kayıtların ve Kesin Kayıtların Alınması

Antalya, Bursa, İzmir, Ankara ve İstanbul illerinde Nisan ayında 490, Mayıs ayında 327 ve Haziran ayında 209 olmak üzere toplam 1.026 kayıt alınmış ve kesin kayıt sayısı toplamda 8.242’ye ulaşmış bulunmaktadır.

Ev Denetimleri

Faydalanıcı annelerin istihdam ettikleri bakıcıların fiilen bakım hizmetini yerine getirip getirmediğini ve bakım hizmetinin kalitesini kontrol etmek amacıyla gerçekleştirilen ev ziyaretleri kapsamında, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında beş ilde toplam 2.232 denetim faaliyeti gerçekleştirilmiştir. Belirtilen kriterlere uymayan kişiler proje kapsamından çıkarılmıştır.

Annelere Yapılan Ödemeler

Bakıcı maaş ve primlerini zamanında ve usulüne uygun yapan tüm proje faydalanıcısı annelere 2017 Şubat, Mart ve Nisan hak ediş dönemleri için mali destek ödemeleri gerçekleştirilmiştir. Şubat ayında 6.951, Mart ayında 7.613 ve Nisan ayında 7.347 kişiye ödeme yapılmış olup, toplamda 7.011,420 Avro dağıtılmıştır. Proje mali destek ödemelerinin başlangıcı olan 2015 yılı Temmuz ayından bugüne kadar ise 91.212 kişi/ödeme olmak üzere toplamda 29.092,216 Avro mali destek ödemesi olarak kullandırılmıştır.

Hotline ve Yerel Telefon Hattı Hizmetleri:

Ankara’da bulunan Proje Merkez Ofisi ve Bursa, Antalya, İzmir, ve İstanbul illerinde bulunan Proje Yerel Ofislerine kurulan direkt telefon hatları vasıtasıyla vatandaşların projeye dair soruları cevaplandırılmakta, şikâyetleri alınarak sorunları giderilmektedir.

CİMER, BİMER ve SGK Bilgi Edinme Servisi

CİMER, BİMER ve SGK Bilgi Edinme Servisi üzerinden alınan talep ve şikâyetler en kısa sürede cevaplandırılarak vatandaşların projeye ilişkin olarak en doğru şekilde bilgilendirilmeleri sağlanmaktadır.

Sosyal Medya

Facebook, Twitter ve İnstagram hesapları yoluyla vatandaşların projeye ilişkin görüşleri, proje izlenimleri ve talepleri alınmaktadır. Ayrıca, bu platformlarda proje hakkında genel bilgi paylaşımları da yapılmaktadır. Faydalanıcı annelerin sosyal hesapları takip etmeleri proje kapsamında yararlarına olacaktır.

Kısa Mesajlar:

Faydalanıcı annelere proje başlangıç tarihinden bugüne kadar çeşitli duyurular ve bilgilendirmeler içeren toplam 229.574 adet kısa mesaj gönderilmiş ve faydalanıcı annelerin projedeki gelişmeler ile proje yükümlülüklerine ilişkin yapılması gerekenler hususunda güncel detaylara ulaşması sağlanmıştır.
Duyurular: Proje ile ilgili tüm duyurular www.evdecocukbakimi.net ve www.sgk.gov.tr adreslerinde yayımlanmaktadır.

Projeden Faydalanma Şartları:

Proje ile 0-24 ay aralığında çocuk sahibi olan ve hizmet akdine tabi (özel sektörde işçi statüsünde) sigortalı olarak halen çalışmakta olan,

• İş hayatına geri dönecek,
• İlk kez çalışmaya başlayacak ya da
• Sigortasız çalıştırdığı çocuk bakıcısını sigortalı olarak çalıştırmaya başlayacak annelere çocuk bakıcısı istihdam edebilmelerini temin etmek üzere 24 aya kadar mali destek sağlanmaktadır.

Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi kısaca Evde Çocuk Bakımı Projesi Antalya, Bursa ve İzmir’le birlikte Ankara ve İstanbul’u da kapsamaktadır.

2 yaşından küçük çocuğunuz varsa ve çalışmak, daha önce çalıştığınız işe geri dönmek ya da yeni bir işte çalışmaya başlamak istiyorsanız, bu Proje ile Sosyal Güvenlik Kurumu size ihtiyacınız olan desteği sağlayarak aylık yaklaşık 1.200-1.500 TL vermektedir.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here