EMEKLİ MAAŞINA ‘YAŞ’ VE ‘GEÇİM-BAKIM’ AYARI

Ay sonunu getiremediği için üç emekliden biri çalışmak zorunda. Yapılan zamlar ise yeterli gelmiyor. Bu sorunun çözümü için düğmeye basıldı. SGK yetkililerinden alınan bilgiye göre; emekli maaşları artık geçim durumu da dikkate alınarak belirlenecek. Yeni sistemle ekonomik durumu iyi olmayan ve emekli maaşından başka geliri bulunmayanlara daha fazla destek olunacak. Özellikle yaşlı emekliye çok daha yüksek oranlı zamlar yapılmasının önü açılacak.

KADEMELİ ARTIŞ PLANI

Bakıma muhtaç hale gelmiş ve geçim sıkıntısı yaşayan, örneğin 80 yaşın üzerindeki emeklilere yüzde 100 zam yapılabilecek. 80 yaşında bin 100 lira maaş alan bir emekliye, ihtiyacı olduğu tespit edilmesi halinde 2 bin 200 lira maaş verilebilecek. Maaş zammında kademeli sistem uygulanacak. Yaş düştükçe ek zam oranı da aşağı çekilecek. 80 yaşında olan birine yüzde 100 zam verilirken, yaşı 70-75 arasında olan emekli için aldığı maaşın yüzde 80’i, yaşı 65-70 arası olanlara aldığı maaşın yüzde 60-65’i oranında artış yapılması üzerinde duruluyor.

MEVCUT ZAMLAR YETERSİZ

SSK ve Bağ-Kur emeklileri enflasyondaki yüzdelik artışa göre zam alırken, memur emeklilerine toplu sözleşmede belirlenen zam yansıtılıyor. Bu artışlar da yıllık yüzde 10’u aşmıyor. Yeni emeklinin aylık bağlama oranı, 2000 yılı öncesine kıyasla düşük. Emeklilik yaşı ise, 10 yıl daha ilerde.

Gelirde denge sağlanacak

Emeklilerin yüzünü güldürecek pek çok düzenlemeye imza atan hükümet, yeni müjdeler için de kolları sıvadı. Gündemde emekliyi üzen maaş farklarını azaltmaya yönelik intibak düzenlemesi var. Ev ve işyerlerini dolaşarak vatandaşların nabzını tutan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, emekli maaşları arasındaki dengesizliklerin giderilmesi yönünde gelen talepleri Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na taşıyacak. Kurul, emekli maaşları arasındaki dengenin sağlanması için yapılabilecekleri masaya yatıracak.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here