BAĞ-KUR’LU ESNAFA KREDİ KOLAYLIĞI

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Bahamettin Öztürk, borcundan dolayı emekli olamayanlara düşük faizli kredi verilerek emeklilik yolunun açıldığını bildirdi.

KESOB Başkanı Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Ziraat Bankası arasında protokol imzalandığını ifade etti.

İmzalanan protokolün ardından Kırşehir başta olmak üzere ülke genelinde 90 bini aşkın Bağ-Kur’lunun emeklik olmasını beklediklerini aktaran Öztürk, şunları kaydetti:

“Bu protokol ile hem yaşını, sigortalılık süresini doldurmuş ancak borcu nedeniyle emekli olamayan vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilmiş olacak hem de devlet alacağını tahsil etmiş olacak. Şu an emekliliği gelmiş 90 bine yakın prim borçlusu Bağ-Kur’lu var. Emekliliği gelip de prim yapılandırması yapacaklar için emekli maaşına bağlı düşük faizli kredi verilmesi Bağ-Kur’lular için bulunmaz bir fırsat. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) çok önemli bir görevi en iyi şekilde ifa ediyor. SGK ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol, prim borçları olması nedeniyle yaşlılık aylığı bağlanamayan Bağ-Kur’lulara da emeklilik imkanı sağlayacak. 2011 yılındaki 6011 sayılı yasadan 61 bin 571 kişi de Ziraat Bankasından kredi kullanarak emeklilik hakkı kazanmıştı. Bu yılda tahminen emeklilik bekleyen 90 bin Bağ-Kur’lu bu fırsatı iyi değerlendireceğini tahmin ediyoruz.”

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here