RAPORLU İLAÇ KULLANANLAR DİKKAT!

Raporlu ilaç kullananlar dikkat 10 günlük Kurban Bayramında raporlu ilaç kullananlara uyarı yapıldı

Eczacı Şükrü Ciravoğlu, 10 günlük Kurban Bayramı tatilinden raporlu ilaç kullanan kalp damar, tansiyon, şeker ve solunum sistemi hastalarını uyardı. Ciravoğlu, raporlu bazı ilaçların bitim tarihinin 10 günlük bayram tatili süresine denk gelmesinin ciddi sıkıntılar doğuracağını söyledi.

Ciravoğlu, “10 günlük bayram tatilinde hastanelerin acil servisleri çalışacak olmakla birlikte doktorlar yıllık izinde olacağı için bazı ilaçlar uzman hekim tarafından verilebiliyor ve ödemesi yapılabiliyor.

‘Nasılsa acile giderim ilacımı yazdırırım’ gibi durum söz konusu olmayabilir” dedi.

Eczacı Şükrü Ciravoğlu, raporlu kullanılan ilaçların 10 günlük tatil süresine gelmesi durumana dikkat çekerek, “Polikliniklerde günlük reçete edilen ilaçlardan ziyade kronik hastalıklarda raporla kullanılan ilaçlar için önemli bir durum var. Bu ilaçlar hastanın elinde bitmeden yeni yazılan reçeteye ödeme yapılmıyor. Hasta dolasıyla ilaç alamıyor. İlaç bitim tarihleri bu 10 günlük uzun tatil süresi içerisine rastlarsa ilaçları reçete etmede ve ilacı almada sıkıntı yaşayabilir vatandaşlarımız” ifadelerini kullandı.
Hastaların raporlu ilaçların bitim tarihinden 2 hafta öncesine kadar yazdırılma hakkı olduğunu belirten Ciravoğlu, ” Bu haklarını kullanarak hastalar bir şekilde ilaçlarını yazdırabilirler. Hastalar bayram tatilinde sıkıntı çekmemeleri için ellerindeki ilaçların bitim sürelerini kontrol etmeli ya da ellerinde bilgi belge yoksa her hangi bir eczaneye başvurup T.C. kimlik numaralarını söyleyerek ilaçlarının bitim tarihlerini öğrenmeleri sıkıntı çekmemeleri açısından önemli görünmekte” dedi.

Bazı hastaların ilaç kullanımda ciddiyetine çeken Ciravoğlu, “Kalp damar sistemi ilaçlarının, tansiyon ilaçlarının, şeker hastalarının ilaçlarının, solunum sistemi hastalarının ilaçlarının özellikle temin edilmesinde mutlak zorunluluk var. Bunların eksikliğinde ciddi sıkıntılar yaşanabilir” diye konuştu.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here