HÜKÜMET DÜĞMEYE BASTI! EMEKLİLER YILLARDIR BU HABERİ BEKLİYOR

Kamu çalışanları ve memur emeklisine iki yıl için verilen yüzde 16.5 zamdan sonra işçi emeklilerine ‘eşit zam’ yapılması gündeme geldi. Enflasyon oranına göre belirlenen SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına da toplu sözleşme şartlarının uygulanması için hazırlık yapılıyor.

YAKLAŞIK 3.2 milyon memur ve 1.9 milyon memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmesinde iki yıl için yüzde 16.5′ ücret artışı sağlanmasının ardından gözler SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına çevrildi. Bilindiği gibi SSK ve Bağ-Kur emeklileri maaş zammı enflasyon rakamlarına göre, memur emeklileri için ise yapılan toplu sözleşmelere göre belirleniyor. Söz konusu durumda bazen emeklilerden tepki gelebiliyor. Hükümet emeklilerin mağdur olmaması ve zamların tüm emekliler için aynı oranlarda yapılması için çalışma başlattı. Çalışmalar tamamlandığında bir işçi emeklisi memur emeklisi kadar zam alabilecek.

EMEKLİLERE EŞİT ORAN

Emeklilerin uzun zamandır dile getirdiği “eşit zam isteği” için yetkililer düğmeye bastı. Emekliler son zamlarını geçtiğimiz temmuz ayında aldılar, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 5.89 zam yapılırken, memur emeklileri için bu oran yüzde 6.89 olmuştu. Bir sonraki zam Ocak 2018’de yapılacak. Fakat o zamana kadar düzenleme hayata geçirilirse, tüm emeklilere eşit oranlarda zam yapılabilecek. Memurların ve memur emeklilerinin 2 yıllık mali ve sosyal hakları toplu sözleşme ile belirleniyor. Toplu sözleşmede memur ve emeklilere ilişkin talepler, memur sendikaları tarafından masaya taşınıyor. Hükümet yetkilileri ve sendikaların çetin pazarlıklarıyla orta yol bulunarak alınan zam kararları, hem memur hem memur emeklileri için geçerli oluyor. Enflasyona göre zam oranı belirlenen İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin de sisteme dahil edilmesiyle toplu sözleşmeyle tüm emekliler için tek bir zam oranı belirlenecek.

HAKKANİYETLİ OLUR

2008 yılında aynı çatı altında birleşen kurumlarda zam sistemi de eşitlenerek böylece norm birliği sağlanmış olacak. Enflasyon oranına bağlı olmak istemediklerini belirten SSK ve Bağ- Kur emeklileri, zam oranlarını son dakikada öğrendiklerini ve toplu sözleşme masasında söz sahibi olarak aynı kefede değerlendirilmenin daha hakkaniyetli bir durum olduğunu belirtiyor.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here