GENÇ GİRİŞİMCİLERİN ORTAK ÖZELLİKLERİ

Herkesin yetenekleri farklı olsa da iş dünyasında bazı özellikler başarı şansını da artırıyor. Yeni bir girişimin hızla yol alıp başarıya ulaşmasında girişimcilerin sahip olduğu karakteristik özellikler ve beceriler hayli önem taşıyor.

İşte genç girişimcilerin ortak özellikleri;

Motivasyon

Kendi işini kuran genç girişimcilerin en önemli ortak özellikleri iyi bir motivasyona sahip olmaları. Başarı için yeterli motivasyona sahip olan ve fikirlerine inanan genç girişimciler başarıyı yakalama konusunda da şanslı oluyor.

Risk alma

“En büyük risk, risk almamaktır” sözünden yola çıkan genç girişimciler işlerini ilerletmenin yolunun risk almaktan geçtiğini bilirler. Zorlu durumlarda yeterli risk alabilen ve kendilerine bu konuda güvenen girişimcilerin başarılı olmaması için hiçbir sebep yok.

Planlama

Planlama ve organizasyon bir girişimin büyümesinde önemli rol oynuyor. Planlama yapmak ve stratejik hedeflerle ilerlemek girişimcilerin ortak özellikleri arasında. Her aşamada bir sonraki hedefi belirlemek ve organize bir biçimde yol almak başarıda pay sahibi.

Esneklik

Planlama bir girişim için gerekli olsa da işler her zaman planlandığı gibi gitmeyebilir. Bu durumda ise şartlara göre hareket etmek ve girişimin faydası olanı tercih etmek oldukça önemli. Esneklik genç girişimcilerin ortak noktalarından biri.

İletişim

İletişim hem iş hayatında hem de sosyal hayatta en önemli becerilerden. İş hayatında doğru iletişim kanallarını kullanmak hem iş ilişkilerinde hem de girişim için doğru adımlar atmada pay sahibi.

Azim

İşine tutkuyla bağlı ve azimli olan girişimciler başarılı olma konusunda her zaman bir adım önde. Girişimini büyütmek isteyenlerin en önemli özelliklerinden birisi azimli olmaları ve asla pes etmemeleri.

İleri görüşlülük

Her zaman bir adım sonrasını görebilmek ve geleceği doğru tahmin edebilmek iş hayatında aranan özelliklerden. Karşılaşılabilecek problemlere karşı önceden öngörü sahibi olmak ve trendleri önceden tahmin edebilmek başarının garantisi.

Zaman yönetimi

Zaman yönetimi çağımızın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Zamanı boşa harcamadan verimli bir şekilde çalışabilmek ve işleri önceliklendirebilmek etkin zaman yönetimi konuları arasında. Girişimcilerin ortak özelliklerinden biri olan zaman yönetimi başarının anahtarlarından.

Kendine güven

Başarabileceğine inanan girişimciler her zaman için iş dünyasında daha hızlı yol alıyor. Özgüven sahibi olmak genç girişimcilerin öne çıkmasında pay sahibi.

Ekip yönetimi

Ekibini doğru yöneten girişimcilerin başarılı olduğu bir gerçek. Zor zamanlarda bile ekibini motive eden ve işlerin yoluna gireceğine dair onları yüreklendiren girişimciler yönetebilme özelliğinin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here