ÇALIŞMA HAYATINDA MİLLİ SEFERBERLİK PLANI İŞE YARADI!

 

Millet olarak duygularımızı en uç seviyelerde yaşıyoruz. Bu durum işçisinden işverenine, memurundan taşeronuna hiç değişmiyor…

2016 yılında yaşamış olduğumuz terör saldırıları, darbe girişimi ve 2017’ye girdiğimiz ilk dakikalarda yaşadığımız gece kulübü saldırısı bir ülkenin kolay kolay kaldırabileceği şeyler değildi!

Zaman yine en iyi ilaç oldu tüm bu yaşananlara…

 

Kamu, Özel Sektör Demeden Birleştik!

Yaşanan tüm felaket senaryolarının ardından ülkemizi terk eden futbolcusundan iş adamına kadar kaybımız oldukça büyüktü!

Ekonomide şah’a odaklı strateji izlerken vezirin neler yapabileceğini görmüş bir milletiz.

Yaşanan tüm olumsuzlukların önüne geçebilmek adına atılacak ilk adım işsizlik oranını düşürerek çalışabilirliği arttırmak olacaktı.

Ancak çift haneleri görmüş bir işsizlik seviyesi ancak bir seferberlik ilanı ile indirilebilirdi ki nitekim de öyle oldu.

Meslek sahibi dostlarımız ekonominin düzelmesi adına kalifiye de olsa bir işe girdi. İşsiz mühendis arkadaşımız kasiyerlik yapmayı kabul etti, yeni mezunlarımız hemen işbaşı yaptı.

Ek iş olanakları yaratmak adına kamu ve özel sektörlerde ekstra personel alımları gerçekleştirildi.

 

Eleman Sizden, Vergi ve Sigortası Bizden!

Milli istihdam seferberliği adı altında alınan tüm personellerin sigorta primleri ve vergilerinin hazinece karşılanıyor olması sloganın tüm bölgelerde yayılmasına vesile oldu.

Bu vesileyle yüzlerce işveren binlerce personel alımı gerçekleştirmiş oldu, ayrıca buna ek olarak kamu kuruluşları da personel alımlarında 1’e 1,5 ölçeği uyguladı.

Tüm işyerleri 100 personel alması gerekirken 150 personel aldı, ortalama personel sayısını aşan her bir işçinin maliyetini ise devlet üstlendi. İşverenlere ise sadece maaşını ödemek kaldı.

 

TÜİK Verileri Yüzleri Güldürdü!

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2017 yılı Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 124 bin kişi artarak 3 milyon 251 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek %10,2 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı da değişim göstermeyerek %12,2 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 1,2 puanlık artış ile %20,6 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran değişim göstermeyerek %10,4 olarak gerçekleşti.

İstihdam edilenlerin sayısı 2017 yılı Haziran döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 52 bin kişi artarak 28 milyon 703 bin kişi, istihdam oranı ise 0,9 puanlık artış ile %48 oldu.

Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 180 bin, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 872 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin %20,1’i tarım, %18,8’i sanayi, %7,6’sı inşaat, %53,6’sı ise hizmetler sektöründe yer aldı. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,1 puan, sanayi sektörünün payı 0,5 puan azalırken, inşaat sektörünün payı 0,1 puan, hizmet sektörünün payı 0,5 puan arttı.

İşgücü 2017 yılı Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 176 bin kişi artarak 31 milyon 954 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 1 puan artarak %53,4 olarak gerçekleşti. Aynı dönemler için yapılan kıyaslamalara göre; erkeklerde işgücüne katılma oranı 0,7 puanlık artışla %73, kadınlarda ise 1,1 puanlık artışla %34,1 olarak gerçekleşti.

 

 

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here