GELECEK OLAN KADRO DEĞİL, STATÜ OLACAK!

Yıllardır yerel ve sosyal medyanın gündeminden düşmeyen taşerona kadro sorunu tekrardan gündeme getirilmiş durumda.

Mevcut hükümet bu defa kamu da asıl işi yapan taşeronlara kadro vererek son dönemlerde kısmen de olsa sarsıntıda olan güvenini kazanmak istiyor.

Peki 4. Çalışma Bakanını gören taşeron sistemi nasıl olacak? Tüm personele kadro verilecek mi, kimler kadroya dâhil edilecek, kadro verdi gibi yapıp verilmeyecek mi?

İşte seçenekler;

 

1.Plan Kadro Verdim Diyebilmek!

Ortalama 750 bin kişilik taşeron nüfusu mevcut ve bu kişilerin hepsinin kadroya alınması kamu bütçesini oldukça zorlayacak bir durum doğuracak.

Hükümet 1.plan olarak statü değişikliğine gidecektir. Özel şirket personeli olarak geçen bu kişiler yine özel şirketler üzerinden değerlendirilecektir. Bu kişilerin özlük haklarını bağlı bulunduğu kamu kurum ve kuruluşları sağlayacak ancak kâğıt üzerinde yine şirket çalışanı olarak kalacaklar.

 

2.Plan 4/D yada 4/E Statüsü Getirilecek

SSK(4/a), Bağkur(4/b) ve Emekli Sandığı (4/c) statüleri gibi taşeron personellere de ayrı bir statü getirilmesi planlanmaktadır. Bu personellerin 4/c kapsamına dahil edilmesi sınav sistemiyle 4/c’liler tarafından hak mahrumiyeti doğuracağından pek tercih edilecek gibi gözükmemektedir.

Mevcut durumda 4/a’ya tabi olan taşeron personellerin sigorta primleri de özel şirketler üzerinden ödenmektedir. Taşeron sistemin en büyük sıkıntısı ise sahipsiz olmalarıdır.

Taşeron olarak çalışan bir belediye personelinin ‘Başkanın yada diğer partililerin iki dudağının arasında bizim ekmeğimiz, memur yatıyor işleri biz yapıyoruz. Sorun çıkaranı kovuyorlar, sistemi kurmuşlar alan memnun veren memnun!’’ diyen sözleri aslında konunun en can alıcı özeti.

 

3.Plan Özlük Haklar İyileştirilecek, Konu Kapanacak!

Çalışmalar doğrultusunda değerlendirmiş olduğumuz tek şey sadece ücret artışı ve özel kodlu statü değişikliği olacağı. Yani, 4/d yada 4/e statüsünde görünecek personel, işveren sigorta giriş ekranında taşeron işçinin fiilen çalıştığı kamu kurumunun adını yazacak ama arka tarafta yine aynı şirketler aracılığı ile işler dönecek. Ücretinde iyileşme ve çalıştığı yer olaraksa kamu kurumunun adı gören taşeron ise istediğini bir nebze de olsa almış olacak.

Çok seçim geçti…

Hükümetler değişti, Başbakanlar Çalışma Bakanları değişti…

Vaat hep aynı vaatti ama Taşerona Kadro Sorununda hala bıraktığımız yerdeyiz!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here