HEDEF 2 MİLYON İSTİHDAM İŞÇİYİ AL MASRAFLAR DEVLETTEN…

 

İstihdam seferberliği çatısı altında şubat ayı itibarı ile uygulanmaya başlanan sigorta prim teşvikiyle işveren işe aldığı her yeni işçi için 773 TL teşvik alacak.

Teşvik uygulamasında yapılan yeni düzenlemeyle bugüne kadar uygulanan en geniş teşvik sistemi getirildi. Teşvik kanun numarası 31.05.2017 tarihine kadar 687, 01.06.2017 tarihinden sonra ise 1687 olarak uygulanacak.

TEŞVİKTEN KİMLER FAYDALANABİLECEK?

687 sayılı Kanun ile hayata geçen teşvik uygulaması, özel sektör işverenleri için geçerli. 2016 yılının Aralık ayında çalıştırdığı kişi sayısına ilave olarak istihdam sağlayan işverenlere teşvik uygulanıyor. Son 3 aydır işsiz olan kişiler, İŞKUR kayıtları yapılarak ilave istihdam olarak işe alınırsa teşvikten yararlanmaya devam ediyorlar.

TEŞVİK KAPSAMI NEDİR?

İşverenler, 687 sayılı kanun teşvikinde hem sigorta primi işveren hissesi, hem damga vergisi, hem de gelir vergisi ödenmiyor. Yani yalnızca primler değil, vergiler de teşvik kapsamında. İşverene teşvik kapsamında işe aldığı her bir işçi için 773 TL teşvik sağlanıyor.

TEŞVİK KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

Şubat ayından itibaren uygulanmaya başlanan ve bu tarihe kadar yaklaşık 1.3 milyon yeni istihdam sağlayarak işsizlik rakamını 2 puan aşağıya çeken teşvik uygulamasından daha fazla kişi yararlanabilsin diye yayımlanan genelge ile kapsam genişletildi.

Hem teşvik kapsamındaki işçiler için kriterler esnetildi, hem de 2017 yılında yeni açılan işyerleri için teşvik miktarı arttı. Bu sayede işsizlik oranındaki düşüşün artarak devam etmesi hedefleniyor.

ORTALAMA FARKLI DEĞERLENDİRİLECEK

2016 yılında açılmış olmakla beraber 2016 yılının Aralık ayında SGK’ya işçi çalıştırdığı yönünde bildirimde bulunmayan işyerlerinin ilave istihdamın hesaplanmasındaki kriter değiştirildi. Değişiklik öncesi bu işverenler için ortalama 2016 yılında bildirilen sigortalı sayısına göre hesaplanıyordu. Değişiklik sonrası bu işyerleri için ortalama “0” olarak kabul edilecek. Bu sayede bu işyerleri haziran ayından itibaren çalıştırdıkları yeni işçi için teşvikten yararlanma olanağı sağlanacak.

 

EV HİZMETLİSİ ÇALIŞTIRANA DA DESTEK VAR

Kanun teşviklerinden 10 günden fazla ev hizmetlisi çalıştıran kişiler de faydalanabilecek.

 

Ev hizmetlisinin son 3 ay içerisinde en fazla 10 gün sigortalılığı varsa teşvikten yararlanılması sınırların genişletilmesiyle artık mümkün.

 

YENİ TESCİL İŞYERİ DOSYALARINA BÜYÜK AVANTAJ GELDİ

Teşvikteki değişiklik en çok 2017 yılında yeni işyeri açan işverenlere yarayacak. Haziran öncesi dönemde 2017 yılında yeni işyeri açan işverenler teşvikten 3 ay sonra ve teşvikin tutarının %50’snden faydalanabiliyorlardı. Yani 773 TL değil 386,50 TL olarak hesaplanıyordu.

Yapılan düzenlemeyle 2017 yılında yeni açılan işyerleri de Haziran ayından itibaren 3 ay beklemeden teşvikten %100 ile faydalanabilecek. Diğer taraftan mevsimlik işlerde çalışan kişiler de teşvik kapsamına dâhil edilebilecekler.

687 değişti 1687 oldu, hedef yılsonu 2 milyon istihdam…

Bakalım sınırların genişletilmesi işe yarayacak mı?

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here