BUCA’DA ENGELLİ BİREYLERE İSTİHDAM KAPISI ARALANDI

BUCA’da “Meslek Edinin Engelleri Kaldırın” projesi kapsamında 17 bedensel engelliye verilen KOSGEB Girişimcilik Eğitimi verildi. Eğitimlerini başarıyla tamamlayarak törenle sertifikalarını alan kursiyerler kendi işlerini kurma hayallerine bir adım daha yaklaşmış oldu.

Buca Belediyesi, engelli bireylerin işgücüne katılımlarını kolaylaştırmak ve yeni iş fırsatları yaratabilmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar kapsamında Konak Rotary Kulübü, Buca Engelliler Derneği, Buca Halk Eğitim Merkezi ve İŞKUR ile Buca Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü “Meslek Edinin Engelleri Kaldırınö Projesi ilk meyvelerini vermeye başladı. Proje kapsamında 32 saat KOSGEB Girişimcilik Eğitimi gören 17 bedensel engelli vatandaşa sertifikaları törenle verildi. Törende konuşan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, “Yolları, kaldırımları engelsiz yapmak bir vaadin ötesinde bizim görevimiz zaten. Tabi ki kamu kurumları, parklar, bahçeler engelsiz olacak. Biz bunları elbette yapıyoruz. Ancak istihdam kapısını aralayarak engelleri kaldırmaya çalışmak çok daha güzel, uzun vadede etkisi çok daha fazla. Bu yüzden istihdam konusunda çok daha fazla enerji harcamamız gerekiyor”

AMAÇ ENGELLİ BİREYLERİ İŞ SAHİBİ YAPMAK

100 bin Euro bütçeye sahip Meslek Edinin Engelleri Kaldırın Projesi, Avrupa Birliği Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında yürütüldü. Proje kapsamında, Buca’da yaşayan engellilerin iş hayatına katılımlarının arttırılması ve işsizlik oranının azaltılması amaçlandı. Bu kapsamda Buca Belediyesi tarafından tahsis edilen sınıfta bir “Engelsiz Mesleki Eğitim Merkezi” kuruldu. Bir yıl süreli proje kapsamında 2 kez web tasarımı eğitimi ve bir kez matbaa-masaüstü yayıncılık eğitimi olmak üzere toplam 3 grupta Buca Halk Eğitim Merkezi tarafından eğitimler verildi. Eğitimlerini başarıyla tamamlayarak sertifikalarını alan kursiyerler, İŞKUR’a kaydedilerek iş bulma fırsatı yaratılmaya çalışıldı.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here