BAŞBAKAN’DAN FLAŞ TAŞERON AÇIKLAMASI ‘O İŞ BİTTİ’

AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM Grup Toplantısı’na katıldı.

Yıldırım, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, geride kalan 2 hafta boyunca çok yoğun bir gündem geçirdiklerini, uluslararası etkinliklere ev sahipliği yaptıklarını, Somali’den Özbekistan’a, Pakistan’dan Irak’a ülke liderleriyle kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Başbakan Yıldırım: “(Taşeron işçilere kadro verilmesi) O iş bitti tamam, eli kulağında. Bugün yarın devreye girecek. Yeni seneden itibaren artık bu taşeron mevzusu bitmiş oluyor.”

AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Yıldırım:
– “Dünyada bizden daha fazla büyüyen 2 ülke var. Biri Çin, biri Hindistan; üçüncü Türkiye geliyor. İnşallah bu yıl sonu itibarıyla büyümemiz 6’nın üzerinde, belki de 7’ye yakın bir orana ulaşacak. Bunun gerçekleşmesi halinde Türkiye gelişmiş 20 ülke içinde en fazla büyüyen birinci ülke olacak”

– “Cumhuriyetimizin en büyük kazanımı şüphesiz demokrasi ve hukuk devletidir. Bizim birinci önceliğimiz cumhuriyete, demokrasiye sahip çıkmak, daha da geliştirmek, milletimizin hukukunu korumaktır”

– “Bundan tam 94 yıl önce, destansı bir mücadelenin ardından Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ecdadımızın emanetini, ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ şiarıyla hep birlikte gözümüz gibi korumaya devam ediyoruz. Milletimizle birlikte 2023 hedeflerimize, Cumhuriyetimizin 100. yılına kararlı adımlarla yürüyoruz”

TBMM (AA) – AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım, “Dünyada bizden daha fazla büyüyen 2 ülke var. Biri Çin, biri Hindistan; üçüncü Türkiye geliyor. İnşallah bu yıl sonu itibarıyla büyümemiz 6’nın üzerinde, belki de 7’ye yakın bir orana ulaşacak. Bunun gerçekleşmesi halinde Türkiye gelişmiş 20 ülke içinde en fazla büyüyen birinci ülke olacak.” dedi.

Yıldırım, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, geride kalan 2 hafta boyunca çok yoğun bir gündem geçirdiklerini, uluslararası etkinliklere ev sahipliği yaptıklarını, Somali’den Özbekistan’a, Pakistan’dan Irak’a ülke liderleriyle kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Başbakan Yıldırım, bu sene düzenlenen TRT World Forumunda dünyanın her tarafından gelen uzmanlarla bir toplantı gerçekleştirildiğini anımsattı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Külliyesinin akademik yıl açılışını yaptıklarını hatırlatan Yıldırım, bu yıl 10’uncusu düzenlenen Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansında siber güvenlik konusunda Türkiye’yi bekleyen tehditlerin ne olduğu, neler yapılması gerektiğini akademisyenlerle, uzmanlarla değerlendirdiklerini ifade etti.

İstanbul’da Afrika eğitim bakanlarına ve D-8 zirvesine Cumhurbaşkanlığının ev sahipliği yaptığını anımsatan Yıldırım, dış dünyadan gelen heyetlerle kapsamlı görüşmeler yaparken, aynı zamanda il ziyaretlerini de ihmal etmediklerini, Elazığ ve İzmir’de iş dünyasıyla, parti teşkilatlarıyla bir araya geldiklerini dile getirdi.

İzmir’de Çiğli 2. Ana Jet Üssü’nde pilot eğitimi alan personeli ziyaret ettiklerini anlatan Yıldırım, İzmir’de yabancı misafirlerle Ege Ekonomik Forumunu gerçekleştirdiklerini, özellikle Ege bölgesinin ihracatta, üretimde ve Türkiye’nin büyümesinde yapılması gerekenlerin, gelecek vizyonunun ve komşularla ilişkilerin kapsamlı bir şekilde ele alındığını kaydetti.

Yıldırım, 27 Ekim Cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ulus’ta inşa edilen Melike Hatun Camisinin açılışını gerçekleştirdiklerini, hafta sonu ise yine Erdoğan ile Konya’ya giderek 1 milyar 400 milyon değerindeki 50 eserin açılışını yaptıklarını, ardından il danışma meclisi toplantısında parti teşkilatlarıyla bir araya geldiklerini anlattı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında ise Anıtkabir’e gittiklerini, sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ev sahipliğindeki tebrikatlara katıldıklarını ifade eden Yıldırım, “Bundan tam 94 yıl önce, destansı bir mücadelenin ardından Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ecdadımızın emanetini, ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ şiarıyla hep birlikte gözümüz gibi korumaya devam ediyoruz. Milletimizle birlikte 2023 hedeflerimize, Cumhuriyetimizin 100. yılına kararlı adımlarla yürüyoruz.” dedi.

– “Milletin desteğini alanların sırtı yere gelmez”

İstiklal harbini zafere taşıyan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitleri rahmetle anan, gazileri şükranla yad eden Yıldırım, şunları kaydetti:

“Cumhuriyetimizin en büyük kazanımı şüphesiz demokrasi ve hukuk devletidir. Bizim birinci önceliğimiz Cumhuriyete, demokrasiye sahip çıkmak, daha da geliştirmek, milletimizin hukukunu korumaktır. Bu vesileyle bir kez daha Cumhuriyetimizin 94. yılını kutluyorum. Cumhuriyetin yüzüncü yılına sadece 6 yıl kaldı. Son yıllarda ülkemize, demokrasimize, millet iradesine yönelik birçok saldırıyla karşı karşıya kaldık. Allah’a şükür tamamını püskürttük, bertaraf ettik. Bütün bu mücadeleyi verirken istikametimizi asla kaybetmedik, hedeflerimizden hiç şaşmadık. Şükürler olsun ki 15 yıldır milletin desteğiyle, duasıyla dimdik ayaktayız. Milletin desteğini alanların sırtı yere gelmez. Diz çöktürmeye çalıştılar çökmedik, dizginlemeye çalıştılar inadına şaha kalktık. Cumhuriyetimizin 94. yılına daha da güçlenerek, Türkiye’yi daha da büyüterek ulaştık.”

Türkiye’nin 15 Temmuz’a, terörle yoğun mücadeleye rağmen bu senenin ilk yarısında yüzde 5’in üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiğini hatırlatan Yıldırım, “Bu ne demek? Dünyada bizden daha fazla büyüyen 2 ülke var. Biri Çin, biri Hindistan, üçüncü Türkiye geliyor. İnşallah bu yıl sonu itibarıyla büyümemiz 6’nın üzerinde, belki de 7’ye yakın bir orana ulaşacak. Bunun gerçekleşmesi halinde Türkiye gelişmiş 20 ülke içinde en fazla büyüyen birinci ülke olacak.” diye konuştu.

– “135 milyar dolara çıkmamız içten bile değil”

Gelecek 10 yılda Türkiye’nin en büyük gücünün yatırım, üretim ve ihracatta büyüme olacağını vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Bunu neye dayanarak söylüyorum? Yılın ilk yarısındaki büyümenin, yüzde 5,1 büyümenin 3,9’u yatırımlardan geliyor, net ihracat artışından geliyor. 2017 yılını ihracatta, istihdamda seferberlik yılı ilan etmiştik ve biraz da iddialı olarak hedefi ihracatta 153 milyar koymuştuk. Üstüne bu hedefi daha sonra güncelledik ve şimdi yeni hedefimiz 156,5 milyar dolar. Yılın 9 ayındaki ihracattaki büyüme Türkiye’nin büyümesinin iki katından fazla oldu. Yani yüzde 10,6 ihracatta büyümeyi gerçekleştirdik. Ekim ayı rakamlarının daha da iyi olacağını tahmin ediyoruz. Merkez Bankamızdaki döviz rezervi 2016 darbe girişiminden sonra 90 milyar dolarlara gerilemişti, şu anda 117 milyar dolar civarındayız. Yeniden 135 milyar rekor seviyesine çıkmamız içten bile değil.”

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here