“İSTİHDAMDA AVRUPA’NIN EN BAŞARILI ÜLKESİYİZ”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Şu an son 10 yılda ortaya koyduğumuz istihdam performansıyla Avrupa’da en başarılı ülke olmuş durumdayız. 2007 yılından 2016 yılına kadar toplam 7 milyon 772 bin kişi iş gücü piyasasına girerken, bunların 6,5 milyonuna Türkiye’de yeni iş, yeni istihdam yaratılmış.” dedi.

Bakan Sarıeroğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda düzenlenen Türkiye İhracat Haftası’nda konuştu.

Konuşmasında Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan ihracat rakamlarının önemine işaret eden Sarıeroğlu, önümüzdeki dönemde de bu rakamların artarak devam edeceğine olan inancını dile getirdi. İhracatçılar için üzerlerine düşen her şeyi yapacaklarını belirten Sarıeroğlu, şunları kaydetti:

“İhracatçılarımız Türkiye’nin dışa açılan yüzü. Yerli ve milli olmaktan bahsediyoruz ve bununla ilgili çok önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde tarihi bir ana şahitlik ettik. Yerli otomobil konusunda bugün atılan imzalarla yeni bir başlangıç yapılmış durumda.

Dünyada ve Türkiye’de çok farklı bir sürece girildi. Önümüzdeki dönem bu süreçle ilgili önlem almamız, hazırlık yapmamız gereken bir süreç. Endüstri 4.0’ı, yapay zekayı, dijitalleşmeyi tartıştığımız, değişim ve dönüşümün çok hızlı yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemden avantajlı olarak çıkabilmemiz için şimdiden güçlü şekilde önlemlerimizi alıp, hazırlıklarımızı yapıp, stratejilerimizi oluşturup güçlü adımlarla ilerlemeliyiz.”

Türkiye’nin, yer aldığı coğrafya itibarıyla ihracatçılar açısından çok kıymetli bir bölge olduğunu vurgulayan Sarıeroğlu, 15 yıllık iktidarın yaptığı yatırımlarla da ihracatçıların işlerini kolaylaştıran bir sistem kurulduğunu aktardı.

“İVMEYİ DAHA DA İLERİ GÖTÜRECEĞİZ”

Sarıeroğlu, potansiyelin doğru kullanılması ve çalışmalara doğru şekilde yön verilmesinin önemine dikkati çekerek, ihracatçıların da katkısıyla Türkiye’nin büyümesinin daha da iyi noktalara ulaşacağını kaydetti.

Şu anda Türkiye’de 67 bin ihracatçı firmada 3,1 milyon kişinin istihdam edildiğini bildiren Sarıeroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çok önemli bir rakam bu… Hep birlikte Türkiye’nin gücüne güç kattık ve şu an çok iyi yerlerdeyiz. 1,5 sene önce ağır bir darbe girişimi yaşamış, büyük bir ihanetle karşı karşıya kalmış bir ülke olmamıza rağmen ertesinde hem bu terör örgütleriyle mücadelemizi sürdürüp hem de içeride ve dışarıda güçlü Türkiye’ye yaraşır adımları atmak ve bir yandan da bu rakamlara ulaşmak her babayiğidin harcı değil. Bu başarı hikayesiyle dünyaya örnek olduk. Tüm sektörlerimizde atacağımız adımlarla, ivmeyi daha da ileri götürecek şekilde yol alacağız.

Bakanlık olarak şu an gündemimizin birinci maddesi istihdam. Pazartesi günü Bakanlar Kurulu toplantımızı gerçekleştirdik. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de bahsedecektir. Çok heyecanlandırıcı, ihracat odaklı yeni bir program ve planlamadan bahsetti kendisi… Birçok ayağı bizi de ilgilendiriyor. O plan ve program devreye girdiği zaman, ihracat rakamlarında rekor üzerine rekor kıracağımıza inanıyorum.”

Sarıeroğlu, 15 yıl içinde Türkiye’de yapılan çalışmalar ve yaşanan gelişmelere işaret ederek, son 10 yılda ortaya konulan performansın önemli olduğunu vurguladı.

Son 10 yılda ortaya konulan istihdam performansı ile Türkiye’nin, Avrupa’da en başarılı ülke olduğunu belirten Sarıeroğlu, 2007 yılından 2016 yılına kadar toplam 7 milyon 772 bin kişinin iş gücü piyasasına girdiğini, bunların 6,5 milyonuna Türkiye’de yeni iş, yeni istihdam yaratıldığını bildirdi.

“GÜÇLÜ POLİTİKALARLA İSTİHDAM YARATIP İŞSİZLİĞİ AZALTACAĞIZ”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, Türkiye’de istihdam konusunda etkileyici rakamlara ulaşıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Her ne kadar bu rakamlar üzerinden farklı spekülasyonlar ve kabul edememe durumları söz konusu olsa da bu, Türkiye’nin başarısı ve başarı hikayesi. Birileri kabul etse de, etmese de Türkiye’de 6,5 milyon kişiye istihdam yaratılmış durumda. Yeterli mi? Yetmez. Önümüzdeki dönemde Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliğini daha da ileriye götürerek bu rakamları daha iyi seviyeye getireceğiz.”

Sarıeroğlu, istihdamın artırılmasına yönelik hangi modellerin devreye alınacağına ilişkin çalışmalarının devam ettiğini, güçlü politikalarla istihdam yaratıp işsizliği azaltacaklarını söyledi.

TİM tarafından dile getirilen işçi bulamama sorununa da değinen Sarıeroğlu, bakanlık olarak bu konuya eğileceklerini, bundan sonraki süreçte bununla ilgili çalışacaklarını bildirdi.

Sarıeroğlu, önümüzdeki dönemde gündemlerinin birinci maddesinin istihdamı artırmak olduğunu, bu bağlamda kadınlar, gençler ve engelliler için istihdam olanaklarını güçlendirmek üzere çalıştıklarını söyledi.

İşsizlik oranlarının daha da düşürülmesine ilişkin güçlü politikalarını, eylem planlarını devreye sokmak istediklerini ifade eden Sarıeroğlu, bu kapsamda kadınlar ve engellilerle bir araya geldiklerini, gelecek hafta da gençlerle buluşacaklarını bildirdi.

Gençlerdeki işsizlik oranlarında düşüş yaşandığını ancak hala istenilen düzeye gelinmediğini belirten Sarıeroğlu, gençlerde kamuda çalışma isteğinin yüksek düzeyde olduğunu, bunu özel sektöre kaydırmak istediklerini söyledi.

Sarıeroğlu, zor koşullardan geçtiklerini, küresel krizin etkisinin hala sürdüğünü, birçok ülkenin işsizlik ve istihdam rakamlarını 2009 yılı öncesine getiremediğini kaydederek, Orta Vadeli Program’da (OVP) hedeflerini büyük tuttuklarını, işsizlik oranını 2020’ye kadar yüzde 9,6’ya indireceklerini vurguladı.

Sarıeroğlu, iş dünyası ve diğer paydaşlarının vereceği sinerjiyle çok iyi adımlar atacaklarını söyledi.

“KADINLARIN İŞ GÜCÜNE KATILMA ORANLARINI DAHA DA YÜKSELECEK”

Jülide Sarıeroğlu, 2020’ye kadar iş gücüne katılma oranını yüzde 54,7 seviyesinde gerçekleştirmeyi beklediklerini, istihdam oranını yüzde 49,5’e çekme hedeflerinin güçlü bir şekilde OVP’de yer aldığını belirterek, “Tüm bu hedeflere ulaştığımız takdirde istihdam sayımızı 2020’de 31 milyon 369 bin kişiye ulaştıracağız. Bununla ilgili de ne gerekiyorsa yapacağımızın altını tekrardan çizmek istiyorum.” dedi.

Kadın istihdamının önemine işaret eden Sarıeroğlu, kalkınmanın temel unsurlarından birisinin kadınlar olduğunu, karar alma mekanizmalarında kadınların hala istenildiği kadar yer alamadığını söyledi.

Sarıeroğlu, kadın istihdamı konusunda çok daha fazla çalışacaklarını vurgulayarak, bu konuda eskiye göre şu anda çok daha iyi durumda olduklarını, her türlü mevzuat düzenlemelerinin yapıldığını anlattı.

Kadının çalışma hayatına girişi ve burada devamı konusunda çok ciddi adımlar atıldığını belirten Sarıeroğlu, bu konuda atılan mayanın tutulduğunu, kadınların iş gücüne katılma oranlarını daha da yükselteceklerini bildirdi.

“ENGELLİ İSTİHDAMINDA 5 BİNLİK ATAMA”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, taşeron işçiler konusuna değinirken, “Kamu boyutuyla alakalı olarak inşallah yakın zamanda, bu sene bitmeden, bu konuyla ilgili bir aşama kaydetmiş olacağız.” İfadelerini kullandı.

“Engelli kardeşlerimizin atanma talepleri vardı” diyen Sarıeroğu, “Son Bakanlar Kurulu sunumumuz sonrası engelli kardeşlerimize 5 binlik ek, engelli kardeşlerimize atama imkanı oluşturduk. Yarısını 2018’in ilk çeyreğinde, yarısını 2018’in son çeyreğinde gerçekleştireceğiz” dedi.

“İSTANBUL ÖZELİNDE BİR ÇALIŞMAMIZ OLACAK”

Jülide Sarıeroğlu, İstanbul özelinde 890 bin işsizin bulunduğunu, tüm Türkiye’deki işsizlerin 4’te birinin bu şehirde olduğunu vurguladı. Yeni bir çalışma modeliyle, iş dünyası iş birliğiyle İstanbul konusunda özel bir çalışma planı gerçekleştirdiklerini bildiren Sarıeroğlu, bu kapsamda İstanbul’da işsiz sayısında yaşanacak gerilemenin tüm Türkiye’ye yayılacağını söyledi.

Sarıeroğlu, ihracatçılar ile alakalı çalıştıklarını da ifade ederek, kendilerine gelen talepler konusunda iyi uygulamaları hayata geçirme konusunda heyecanlı ve söz konusu alanlarda sağlam adımlarla yol alma konusunda kararlı olduklarını kaydetti.

TİM ile ortak çalışmaya her zaman açık olduklarını dile getiren Sarıeroğlu, bu konuda ellerinden geleni yapacaklarını da sözlerine ekledi.

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here