DÜNYANIN EN LÜKS OTELİNİ SGK SATIŞA ÇIKARDI

Evet, yanlış duymadınız! Dünyanın en lüks oteli olarak gösterilen Mardan Palace borçları nedeniyle SGK tarafından satılığa çıkarıldı.

Azeri iş adamı Telman İsmailov’a ait Mardan Palace Otel 101 Milyonluk prim borcu nedeniyle SGK tarafından icra yolu ile satışa çıkarıldı.

Antalya’nın Kundu bölgesinde 1,4 milyar dolar harcanarak inşa edilen ve 2010’da “Dünyanın En Lüks Oteli” seçilen Mardan Palace Hotel, ekonomik sorunlar nedeniyle bir banka tarafından satın alınmıştı. Otele ait Mardan Stadyumu’nun da yer aldığı 74 bin 13 metrekare alana sahip spor kompleksi ve 28 bin 394 metrekare alana sahip stadyumun yanındaki spot otel bloku ile personel lojmanının yer aldığı arsa 101 milyon lira toplam bedelle SGK tarafından ihaleye çıkarıldı. Ancak ilk ihalede alıcısı çıkmadı.

İkinci İhaleye Çıkarılacak!

Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Muratpaşa Sosyal Güvenlik Merkezi 4. İcra Takip ve Haciz Satış Merkezi’ndeki ihaleye katılan olmadı. İhaleye ilk olarak otelin stadı çıkarıldı. 51 milyon lira bedel ve 3 milyon 825 bin lira teminatla satışa açılan stat için 5 dakika bekleyen komisyon üyeleri açık artırmaya katılan olmayınca satışı düşürdü.

İhale komisyonu ikinci ihalede, otele ait personel lojmanlarını satışa sundu. 50 milyon lira bedel ve 3 milyon 750 bin lira teminatla satışa sunulan lojmanlar için de talep olmayınca komisyon bu satışı da düşürdü. İhalenin yeniden bir değer tespitiyle yapılacağı belirtildi.

SGK’nın İcra Dairesinde Ucuza Ev ve Araba Mevcut!

Ülkemizde pek yaygın olarak kullanılmasa da icra yolu ile çok cazip fiyatlara ev,araç veya arsa almak mümkün. Pek çok kişi işleyen sistemi bilmediğinden ‘takipçileri vardır, bize bırakırlar mı?’ diye düşünmektedir. Ne yazık ki bu düşünce yüzünden kurumda da birçok değerli menkul ve gayrimenkul çok çok düşük rakamlara satışa çıkarılmaktadır.

İcra sisteminde kurum 50 Bin TL ve üzerinde borcu tahsil edemediği zaman haciz işlemine gider. Haciz konulan mallara ilişkin herhangi bir yapılandırma yada borç ödeme talebi oluşmaz ise icra sistemine açılır ve satışa çıkarılır.

Satışa çıkarılan menkul ve gayrimenkuller önce emsal fiyattan ihaleye çıkarılır. İhaleye katılacak kişilerden öncelikle ihaleye girmeleri için malın muammen bedelinin %7,5 oranında teminat alınmaktadır. İhaleyi kazanamadığınız zaman bu tutar da iade edilmektedir. Kazanmanız halinde ödeyeceğiniz tutardan da düşülmektedir.

İlk ihalede %75’in üzerinde artırılan tutara satılmaktadır. Yani 10 Bin Liralık bir menkul 7 Bin 500 TL’ye alıcısını bulmaktadır.

Eğer %75 oranında artırım olmaz ise 15 gün içerisinde ikinci oturum düzenlenmektedir. İkinci oturumda ise muammen bedelin %40’ından düşük olmamak kaydıyla en fazla artırana satış yapılır.

Her iki ihalede de alıcısı çıkmayan menkul ve gayrimenkuller pazarlık usulü ile satılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunun İcra Satış Birimindeki ilanlara; https://internetd1.sgk.gov.tr/SatisIlanlariSunumu/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ağlayanın malı yüzünüzü güldürür mü bilinmez ama;

Devlet defalarca yapılandırıp ödeme şansı verdiği borçlusunu affetmez!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here