TAŞERON ŞİRKETLERİN SORUNLARI GTO’DA MASAYA YATIRILDI

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) üyelerinin faaliyet gösterdikleri alanlarda yaşanan sorunların ve gelişmelerin konuşulduğu sektörel istişare toplantıları devam ediyor. Son toplantıda gündemde yerini koruyan taşeron işçilerin kadroya alınmasının firmalar açısından ortaya çıkaracak sorunlar değerlendirildi.

Gaziantep Ticaret Odası’nda sektörel toplantılar hız kesmeden devam ediyor. GTO üyelerinin faaliyet gösterdikleri alanlarda yaşanan sorunlar ile sektörel gelişmelerin konuşulduğu “Sektörel İstişare Toplantıları” kapsamında 40 No.lu Turizm-Otel-Güvenlik-Organizasyon ve Danışmanlık Faaliyetleri Meslek Komitesinin öncülüğünde taşeron işçilere kadro verilmesine izin verecek yasanın çıkmasıyla özel sermaye kuruluşlarının bu yasa karşısında uğrayacağı sosyal ve ekonomik zarar ele alındı. Toplantıda, taşeron firmalarda çalışan personelin daha iyi koşullarda geçecek olmalarından memnun olunduğu, bununla birlikte faaliyetleri sona erecek şirket ve firmaların kaygılarına dikkat edilerek gerekli tedbirlerin alınmasının elzem olduğu belirtildi.

Ayrıca, işletmeleri ve çalışanları mağdur etmeyecek şekilde sosyal barış içinde bir düzenleme yapılmasının kaçınılmaz olduğu belirtilerek kamu kurumlarına bağlı işyerlerinde ihale yoluyla hizmet sunmaya çalışan taşeron firmaların çok cüzi kârlarla hizmet verdiği dile getirildi.

GTO Meclis üyeleri Bülent Bakbak ve Özcan Akcan’ın başkanlığı ettiği toplantıda; sektör temsilcileri firmaların kurumlarla imzaladıkları sözleşmeler üzerinde ödedikleri harç ve damga vergilerinin firmalara ödenmesi, firmaların SGK prim ve banka borçlarının yapılandırılması, işletmelerin nakit akışlarını düzenlemeleri farklı alanda iş kurmalarının sağlanması için geçiş süresi konulması, süreç tamamlanana kadar yeni ihale yapılmaması, kurumlarla taşeron firmalar arasında imzalanan sözleşmelerin feshedilmesi halinde sözleşme üzerinde yer alan ceza bedellerinin firmalara ödenmesi, işçilerin açmış oldukları davalarda esas olan kıdem tazminatlarında işletmelere rücu etmesinin engellenmesi, banka kredilerinde teminat olarak verilen ipoteklere çözüm getirilmesi, işletmelerin kuracakları yeni işler için destek sağlanması, firmaların almış oldukları iş bitirme belgelerini farklı sektörlerde de kullanabilmelerine imkân sağlanması, açıklamalardan sonra bankalar tarafından firmalara teminat mektubu verilmemesi konularında görüş alış verişinde bulunuldu.

Toplantı sonunda, taşeron işçilere kadro verilecek olunmasından dolayı çıkarılacak yasada iş dünyasının ve firmaların kaygılarının dikkate alınmasının önemli olduğu vurgulandı.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here