BİR İŞÇİ KAÇ PARAYA ÖLMEZ?

Her ne kadar beklentiler yüksek tutulsa da kamuoyuna açıklanan tutarlar hayallerin pek bir aşağısında oluyor. Asgari ücretin her Aralık ayında tartışılmaya başlanması ülkede 12.ay gündemi oldu.

Aylara göre gündem belirlenen ülkemizde nasıl ki Ocak ayı kar tatili olarak hafızalarda yer edinmiş ise Aralık ayı da asgari ücret belirleme ayı olmuş oldu.

Beklentiler Nedir, Karşılanacak Mı?

Çoğunluğu 35 yaş altı olmak üzere çalışan 100 kişiye asgari ücretin ne olması gerektiğini sorduk, olacak mı diye sorduk ve tatmin edici mi dedik? İşte cevaplar;

100 Kişinin 40’ı 2 Bin Lira ve üzerinde asgari ücret talebinde bulunuyor. Geri kalan 60 kişilik grup ise Bin 800 Lira ideal diyor.

Mevcut asgari ücreti tatminkar bulan kişi sayısı ise sadece 1’di. Nasıl tatmin olduğuna bir açıklama getiremese de o ücretle yetiniyor olması taktire şayan gerçekten.

Bin 800 Lira seviyelerine geleceğine ise inanan sadece 7 kişi çıktı! Geriye kalan 93 kişinin asgari ücretten pek umudu yok maalesef.

 

İşçi Kesimi Her Yıl Beklentileri Yüksek Tutuyor!

Asgari ücret tespit komisyonunun toplanma amacını henüz kavramış olan ülkede sayılı kişi vardır. Bir yandan işçi kesimi katılıyor, bir yandan işveren kesimi katılıyor bir diğer yandan ise hükümet yetkilileri katılıyor.

Şimdi, işçi kesimi haklı olarak en yüksek tutarı istemek mecburiyetinde ki taraf olduğu yanı savunabilsin.

Aynı şekilde işveren tarafı da en düşük tutarı istemek mecburiyetinde ki o da taraf olduğu yanı mutlu etsin.

Hükümet yetkilileri ise bu teklifleri bütçeyi sarsmayacak şekilde değerlendirerek orta yolu bulmak zorunda ki refah yükselsin, işsizlik azalsın ekonomi canlansın.

Buraya kadar komisyonun amacı saat gibi işlemektedir ancak karar aşamasında anlayamadığımız bir şekilde teklifler bir kenara bırakılarak sanıyorum ki ‘bir insan kaç para ile ölebilir?’ bunun sonucunu buluyor ve buna göre bir açıklama yapıyorlar.

Yoksa ortalama 3 çocuklu bir ailede 1.404 TL’yi bir kenara bırakalım 2 Bin lira ile hayatta kalmaları bile mucize olur.

Bu defa açıklanacak olan asgari ücretin 5 kişilik bir ailede sadece baba hayatta kalacak şekilde değil, çocuk ve eşin de hayatta kalacak şekilde hesaplanarak açıklanması dileğimizle.

Bu arada Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.505 TL, yoksulluk sınırı ise 4.901 TL olarak açıklanmıştır. (2017 Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Verilerine Göre)

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here