İŞSİZLİKTE KENDİ ÇAPIMIZDA EĞLENİYORUZ!

İşsizlik ve ekonomik alanlarında son yılarda dikey bir eğri çizdiğimiz aşikârdır. Ancak tüm çabalarımız kendimizle kıyaslandığında anlam bulmaktadır. Evet, işsizlik rakamlarını indirdik, istihdamda çığır açtık, teşvik nasıl verilirmiş bunları gördük ama rakamlar bizi pek de tatmin etmiyor ne yazık ki!

Avrupa ülkeleri ile kendimizi kıyasladığımız zaman işsizlik rakamlarında yeni kriz atlatmış ve Avrupa ülkelerinin bağışları ile ayakta duran Yunanistan’ın ardından gelmekteyiz.

Elbette 80 milyonluk nüfusu idare etmek kolay değildir, herkesin refah düzeyini arttırmak da istihdam yaratmak da tam anlamıyla akılcı yönetimlerin beceri gösterileridir.

İşte Avrupa İşsizlik Tablosu!

Mevcut durumda yukarıda belirtilen listenin hep en ön saflarında yer almaktaydık! Ancak son zamanlarda ülke ekonomisine yapılan yatırımlar ve destekler sayesinde İspanya, İtalya ve Hırvatistan gibi önemli ekonomik ülkeleri gerimizde bıraksak da istediğimiz seviyelerde değiliz.

Avrupa ülkeleri ile henüz işsizlik verilerinde kıyaslanamayacağımız bir gerçektir ancak mücadelemiz devam ediyor. Ülkemizin kalkınmasını istemeyen, ekonomik olarak gerilememizi isteyenler terör unsurları ile bize müdahale ederek deyim yerindeyse ‘yerin de say’ komutu veriyorlar.

Tabi tüm bu mücadelemize istinaden Avrupa ülkelerinden geri durumda olmamız pek gülünç olmazdı bizim için, sonuçta 2100 yılının enerji kaynaklarını tartışan bir topluluğa karşı geleceğe dönük tek düşüncesi ‘akşam ne yesek’ olan bir milletiz!

Durum buyken bir de Asya ülkelerine bakalım dedik! Öyle ya bizi Avrupa birliğine almıyorlar, e bir yanımız da Asya sonuçta!

Ülkemi üst sıralarda tutmalıyım endişesi ile Asya ülkelerinin işsizlik rakamlarını incelemeye koyuldum, tablo ise aşağıda! Buyurun bir de siz inceleyin;

Şimdi sizi en çok şaşırtan bu listenin de kısaca açıklamasını yapalım! Asya pasifik ülkelerindeki işsizlik rakamları bu verileri araştırırken benimde dikkatimi çekti! Buralar oldukça fakir ülkeler ve işsizlik verileri neredeyse yok denecek kadar az!

Peki bunu nasıl başarıyorlar? Sanırım bu resim hepsini özetliyor!

Bu ülkelerde açlık ve kıtlık hat safhalardadır! Yani çalışmaya mecbursunuz, çalışmazsanız ölürsünüz, bir de bakacak evlatlarınız varsa!

Tablolara, verilere bakacak olursak ne Avrupa’ya yaklaşıyoruz ne Asya’ya! Her zaman ortalarda durmayı seviyoruz, elbette ki bu güzel ülkemiz hak ettiği yerlerde bir gün mutlaka olacaktır!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here