YENİ YIL MÜJDELERİ CUMHURBAŞKANINDAN MESLEK KODU SÜRPRİZİ ÇALIŞMA BAKANLIĞINDAN

2017 İstihdam şurasında çalışma ve iş hayatına dair açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan milyonları ilgilendiren müjdeler verdi.

İşte müjdelerin satırbaşları;

İşveren İstihdam Teşviki 2020 Yılına Kadar Gidecek; 2017 yılında çalışan başına düşen prim ve vergi desteği her sigortalı için 12 ay olacak şekilde önümüzdeki yılda devam edecek. Kadınlar 18-25 yaş arası gençler ve engelliler bu sistemden bir buçuk yıl süreyle yararlanabilecek. Buradaki rakamlar yeni asgari ücrete göre düzenlenecek.

Esnafın Sigorta Primini Bir Ay Devlet, Bir Ay Esnaf Ödeyecek; 3 ya da daha az çalışanı olan esnaflarımızın primlerinin bir ayını kendileri bir ayını devlet ödeyecek. Yani esnaflarımıza, imalatçılarımıza, küçük işletmecilerimize bir ay senden bir ay benden denecek. Bu teşvik de 12 ay sürecek.

İş başı eğitim programlarına katılanlara günlük 54 lira harçlık verilmesi ve GSS primlerinin karşılanması sürdürülecek. Ayrıca geleceğin meslekleri olarak görülen siber güvenlik gibi alanlarda iş başı programlarına katılan gençlerin eğitim ve günlük 75 lira cep harçlığı almaları sağlancak.

İş başı eğitim programlarında kadınlara ayrı bir yer verilecek. Bu programlara katılan kadınlara iki ila beş yaş arasındaki çocukları için aylık 400 lira bakım desteği verilecek. Mesleki eğitim programlarında revizyona gidilecek.

Çalışan Yetimlerin Aylıkları Kesilmeyecek; Çalışmaya başlayan 18-25 yaş arası yetimlerimizin aylıkları kesiliyordu. Artık kesilmeyecek.

Engelli Girişimcilere 36 Bin Lira Hibe; Engelli Girişimcilere, İŞKUR tarafından 36 bin liraya kadar hibe desteği verilecek. Bu rakam önümüzdeki yıl 50 bin liraya çıkacak.

Yeşil Pasaporta 25 Yaş Ayarı; Yeşil pasaport sahipleri gençler, artık çalışmaya başlasalar da 25 yaşına kadar pasaportlarını kullanmayı sürdürebilecekler. (Mevcut uygulamada yeşil pasaport sahibi gençlerin çalışmaya başlamaları durumunda bu hakları kayboluyordu)

Annelere 400 Lira Bakım Parası; Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek kurslara katılan kadınların 2 ila 5 yaş arası çocukları için aylık 400 lira bakım masrafı verilecek.

2018’de Meslek Kodu Zorunluluğu BAŞLIYOR

6728 Sayılı Kanunun 51.maddesinde belirtilen meslek kodu uygulaması 2016 yılında Resmi Gazetede yayımlanmıştı. Ancak kanunun 51. maddesinde yürürlük tarihi 01/01/2018 olarak kayıtlara geçmiş ve o tarih itibariyle uygulanacağı belirtilmişti.

1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek  ‘Meslek Kodu Bildirimi‘ uygulaması ile devlet hangi vatandaşın ne iş yaptığını bilecek. Ayrıca bu uygulama kapsamında, orta vadede kim hangi işten ne kadar kazanıyor gibi soruların da yanıtlarını alabilecek.

Bu tarih itibariyle açıklamasını yaptığım kanuna istinaden meslek kodlarını bildirmeyen yada yanlış bildirenler için asgari ücreti geçmemek üzere her bir personel için asgari ücretin on da biri tutarında idari para cezası uygulanacak.

İdari para cezasına örnek vermek gerekirse 50 personeli bulunan bir firmada hiçbir personelin meslek kodu girilmemiş ise her ay için sadece asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanacaktır. 50 Personel için ayrı ayrı asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası kesilmeyecektir. (Özellikle asgari ücreti geçmemek kaydıyla ibaresi eklenmiştir.)

Meslek Kodu Ne İşe Yarayacak?

SGK sisteminde 6.5 milyon asgari ücretli çalışan mevcut. Gerçekten asgari ücretten çalışanları biliyoruz ama doktorlar mühendisler hatta futbolcular bile asgari ücretten bildirilmeye devam ediliyor. İşte tüm bunlara bir son vermenin yolu meslek kodu uygulaması olacak.

Artık Bilgisayar Mühendisi olarak çalıyorsanız ve sigorta priminiz asgari ücretten ödeniyor ise SGK burada ‘Dur bakalım! Bu kişi mühendis ve bir mühendise en düşük şu kadar ödeme yapabilirsin’ diyerek ortalama mühendis maaşına ek olarak sigorta primlerini tamamlattıracak.

Tabi bu sistemin oturmasının birkaç yılı bulacağı önümüzde duran ayrı bir gerçek.

 Denetim Olmayacak, Mahkemeye Giden Hakkını Kolay Alacak!

Mevcut sistemde alacak davalarının uzun sürmesi kişilerin ücret tespitlerinin yapılamamasından ya da yapılan tespitin düşük veya fazla bulunduğundan kaynaklanmaktadır.

Önümüzdeki yıllarda asgari ücretin tek bir tip halinde değil, mesleklere göre açıklanacağı şimdi ki yapılan hazırlıklardan belli olmaktadır.

Artık bir bahçıvan mahkemeye gittiğinde onun ücret tespiti bir yıl sürmeyecektir, ÇSGB’nin yayımlayacağı ücret skalasına bakılarak net bir sonuca gidilecektir.

Mesleklere göre ücret skalasına örnek vermek gerekirse;

1 ile 5 yıl arası muhasebe görevinde bulunan birinin alacağı en düşük maaş 1.500 TL’dir.

6 İle 10 yıl arası muhasebe görevinde bulunan bir personelin alacağı en düşük ücret 2.500 TL’dir.

Müjdeler bir yandan yeni idari uygulamalar bir yandan,

Her şeye rağmen 2018’den umudu kesmemek lazım…

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here