“SUT İLE İLGİLİ REFORM NİTELİĞİNDE BİR ÇALIŞMANIN İÇERİSİNDEYİZ”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile ilgili Çalışma Bakanlığı olarak belki de bir reform olacak bir çalışmanın içerisindeyiz” dedi.

Sarıeroğlu, bir otelde düzenlenen Örgütsel Temsil ve Yönetimin Temelleri ile Kadınların Statüsündeki Değişim Eğitim Projesi’nin sertifika törenine katıldı.

Törende konuşan Sarıeroğlu, sendikal hayatta, meslek örgütlerinde siyasette ve her alanda kadın konusunda yıllardır artan bir farkındalık olduğunu belirterek, yönetimde kadın temsili konusunda da büyük adımlar atılması gerektiğini söyledi.

Sarıeroğlu, yönetim kademesinde ve toplu sözleşme müzakere masasında kadın olmamasının çok büyük bir eksiklik olduğuna işaret ederek, “İnşallah kısa zaman içerisinde biz de yönetim kademesinde daha fazla kadın arkadaşımızla omuz omuza çalışmak için adımlarımızı atacağız.” ifadesini kullandı.

Kamuda yüzde 39 oranında kadın çalışan olduğuna dikkati çeken Sarıeroğlu, yönetim kademesinde kadın sayısı artarsa, onların ihtiyaç ve beklentileri konusunda daha pratik bir şekilde ilerlenebileceğini aktardı.

“KADIN GÜÇLÜ OLURSA TÜRKİYE GÜÇLÜ OLUR”

Bakan Sarıeroğlu, kadınlara ilişkin çok ciddi yasal düzenlemeler yaptıklarını anlatarak, bunların olumlu etkilerini de gördüklerini vurguladı.

Kadınların iş gücüne geçme oranında yüzde 34’ü geçtiklerini aktaran Sarıeroğlu, bu artış oranının, 2023 yılındaki yüzde 41’lik hedefe ulaşılacağının bir göstergesi olduğunu bildirdi.

“Kadın güçlü olursa biz, Türkiye’nin güçlü olacağına inanıyoruz” sözlerine yer veren Sarıeroğlu, kadınların kalkınmaya katılımının daha fazla olması durumunda, Türkiye’nin ileriye doğru yürüyüşünün de daha güçlü olacağını aktardı.

SUT’TA REFORM ÇALIŞMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile ilgili biz Çalışma Bakanlığı olarak belki de bir reform olarak önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak ama yaklaşık bir aydır çok ciddi bir çalışma içerisindeyiz. İnşallah Sağlık Bakanlığımız, diğer bakanlıklarımızla birlikte çok uzun yıllardır hem sağlıktaki hizmetlerle, hizmet sağlayıcılarla alakalı olarak hem de bu hizmetlerden faydalanan vatandaşlarımız açısından çok daha iyi yerlere getirmemize katkı sağlayacak bu değişikliği sağlarsak, bu süreçte benim açımdan da gelecekte çok iyi şekilde hatırlayacağım bir süreç olmuş olacak. Allah inşallah bu değişikliği yapmayı da nasip eder.”

KADINLARIN İKİ KONU ARASINDA SIKIŞMASINI İSTEMİYORUZ

Toplu sözleşme görüşmelerinde “kreş” konusunun da gündeme geldiğini hatırlatan Sarıeroğlu, çalışmanın da analığın da bir hak olduğunu, kadınların bu iki konu arasında sıkışmasını istemediklerini bildirdi.

Anne olan kadın çalışanlara ilişkin yapılan düzenlemeleri hatırlatan Sarıeroğlu, “Bundan sonraki süreçte hem kamu görevlisi kadınların hem de özel sektördeki işçi kadınlar açısından çocuk bakım hizmetlerinin daha ulaşılabilir, daha kaliteli, daha yaygın hale gelmesi için çalışmalarımızı hızlı bir biçimde gerçekleştireceğiz.” dedi.

Kadın konusu olduğu zaman siyaset üstü bir mesele olarak değerlendirdiklerini de kaydeden Sarıeroğlu, önümüzdeki dönemde kadınlarla ilgili atılacak adımları kadınlarla konuşarak hayata geçirmek konusunda kararlı olduklarını da vurguladı.

Kadın istihdamıyla ilgili bir genelge ile oluşturulan Kadın İstihdamı İzleme Kurulunun da daha aktif hale gelmesi için bir yönetmelik değişikliği gerçekleştireceklerini belirten Sarıeroğlu, bu kurulun daha işlevsel, aktif ve politika üreten mutfak halinde çalışmalarını sürdürmesini önemsediğini aktardı.

Sarıeroğlu, “Önümüzdeki döneme ilişkin çalışma hayatının her alanında, çiftçilerimiz, emeklilerimiz, esnaf, işverenlerimizle ilgili çok güçlü bir istihdam paketi hazırladık. 2018’de inşallah istihdam bağlamında ben çok güçlü etkileri olacağına gönülden inanıyorum, saha çalışmaları da gerçekleştireceğiz. Tüm kesimlerle alakalı konular şu an masamızdadır. Her konuyla alakalı da çalışmalarımızı yapıyoruz.” diye konuştu.

Sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesine ilişkin AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın bazı açıklamaları olduğunu anımsatan Sarıeroğlu, Sağlık Sen Genel Başkanı Metin Memiş’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuda söz verdiğine ilişkin açıklamalarını değerlendirdi.

Sarıeroğlu, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımızın ağzından çıkan söz bir kere çıkar ve gereği her zaman yerine getirilmiştir. Bu anlamda yıpranmayla ilgili konunun da gereği yerine getirilecektir. Sağlık Bakanlığımızın bu konularla ilgili taraflarla istişare içinde olduğunu biliyorum. İnşallah kısa süre içerisinde de nihayete erdirilir çalışmalar ve sağlık emekçilerimizin bekledikleri bu müjde Sağlık Bakanımız, Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız tarafından inşallah dile getirilir diye umut ediyorum. İyi niyetli bir bakışımız var. Sağlık Bakanımız da öyle. Sağlık emekçilerini çok önemsiyor. Konuşmalarında da her zaman vurgusu ilk önce ‘kendi çalışma arkadaşlarım’ diye başlayan bir bakanımız var.”

Konuşmaların ardından Bakan Sarıeroğlu’na hediye takdim edildi.

Sarıeoğlu, daha sonra Ankara’da 3 günlük eğitim sürecinden geçen 100 sağlık ve sosyal hizmet çalışanı kadına sertifikalarını takdim ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here