RAPOR ALIP TATİLE GİDERSENİZ İŞİNİZDEN OLURSUNUZ!

Çoğumuz haftanın son bir ya da iki gününe rapor alıp haftalık iznimizle birleştirmişizdir. Yada yıllık izinlerimizde bayram aralarını rapor alarak tamamlamış da olabiliriz. Daha da ileriye gidenlerimiz de mutlaka vardır 10 gün rapor alıp tatile çıkanımız!
Şüphe yok ki bu yazımızdan sonra çalışanlar raporluyken tatil planı yapmayacak, işverenler ise istemediği işçiye başka bahane aramayacak.

Yargıtay Sosyal Medyayı Yine Boş Geçmedi!

Bir çalışan raporlu olduğu halde Giresun’a tatile çıktı, burada plajda güneşlendi ve denizin de tadını çıkardı. Bunları bir de sosyal medya hesabından paylaşınca doğal olarak işinden oldu.
İşveren emsal karara konu olan çalışanı 4857 sayılı iş kanunun 25 – II maddesi gereği (Ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış) iş akdini sonlandırdı. Raporlu olduğu halde tatilin tadını çıkarırken işsiz kalan bu arkadaşımız doğal olarak soluğu yargıda aldı.
Mahkemeye sunulan sosyal medya hesabı paylaşımlarını dikkate alan Yargıtay işvereni haklı buldu.

Tatilin Fizik Tedavi Olduğunu Kanıtlayan Kazanır!

Yargıtay’ın vermiş olduğu bu karar bir çok tartışmayı da beraberinde getirdi. Yerel mahkemelerce işvereni haklı bulan kararlar da mevcut, çalışanı haklı bulan kararlarda!
Geneli itibariyle işveren kesimini haklı bulan kararların çalışan yönünden haklı bulunanları ise sebebiyle alakalıdır. Şöyle ki, Antalya’da bilek burkulmasından bir hafta rapor alan çalışana doktor yüzmesini tavsiye etmiştir. (Fizik tedavi amaçlı)
Bu çalışan da diğerleri gibi raporlu sürelerinde plajlarda güneşin tadını çıkarırken kendisini işvereni ile mahkemede bulur.
Ancak bu personel doktorundan aldığı bir yazı ile olayı kurtarır ve işe iadesine karar verilir. Doktor yazı ise; Hastaya tedavi gereği günde iki saat reçetesiz (sözlü) yüzme fizik tedavi uygulaması önerilmiştir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.