ACİL SERVİSTE 24 SAATİNİZ KALDI!

24 saat…

Sonrası taksimetre çalışır!!

Anlatayım neler oluyor;

Yeni düzenleme ile özel hastanelerin acil servisinde 24 saatin ardından ilave ücret alınacak. Parası olmayan vatandaş devlet hastanesine sevkini isteyecek. Ayakta yapılan tedaviler için ‘ilave ücretleri gösterir belge verme’ zorunluluğu da kaldırıldı.

04.02.2018 Tarih 30322 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan sağlık uygulama tebliğinin (SUT) 4. maddesi ile artık acil haller 24 saatten sonra özel hastaneler veya özel üniversite hastanelerinde paralı hale geldi.

Yani özetle, 24 saat içinde iyi oldun oldun yoksa paşa paşa devlet hastanesi yolu gözükecek.

NEYDİ, NE OLDU?

Bir önceki Sağlık Uygulama Tebliğinde yukarıda belirtmiş olduğumuz madde aynen bu şekildeydi;  “Hastanın acil haller nedeniyle sağlık hizmeti sunucusuna başvurması halinde bu başvurusuna ilişkin taburcu edilinceye kadar sunulan tüm sağlık hizmetleri için hiç bir ilave ücret alınamaz”

Yani belirtilen durumda bir trafik kazası geçirmeniz halinde hastanın sağlık durumu stabil hale gelinceye kadar olay yerine en yakın kaldırılmış olduğu özel hastanede tedavi görebiliyordu ayrıca bunun için de hiçbir ücret talep edilmiyordu.

Yeni yayımlanan SUT’de ise belirtilen madde; “Hastanın acil servislerde 24 saat içinde stabilizasyonu esastır. Hastanın acil servise başvurusundan itibaren 24 saat içinde stabilize edilerek ilgili kliniğe yatışı ya da başka bir sağlık hizmeti sunucusunun yataklı kliniğine sevk edilmesiyle acil hal sona erer.

Acil servislerden kabul edilerek doğrudan uygulanan acil girişimsel işlemler ile 24 saat içinde acil gözlem ünitelerinde uygulanan tüm sağlık hizmetleri için ilave ücret alınamaz. Hastadan ilave ücret alınabilmesi için hastaya/hasta yakınına acil halin sona erdiğine ve müteakip işlemlerin ilave ücrete tabi olduğuna ilişkin “Acil Halin Sona Ermesine İlişkin Bilgilendirme Formu” (EK-1/D) kullanılarak, yazılı bilginin imza karşılığı verilmesi zorunludur.”

Türkçe meali; Sayın acil hastamız, hastanemize hoş geldiniz. Acil hal durumunda size özel hastane ya da üniversite hastanesi olarak ücretsiz olarak tedavi ve hizmet sunacağız.

Ancak 24 saat içerisinde iyileşip çıkış yapmazsanız ya da başka bir devlet hastanesine sevkinizi gerçekleştirmezseniz size özel faturamız düzenlenecektir.

BU DÜZENLEME KİŞİLERİN SAĞLIK HAKLARINI DEĞİL, ÖZEL HASTANELERİN BÜTÇELERİNİ KORUYACAK!

Acil hallerde tüm hastanelerden ücretsiz yararlanılması SGK ve Sağlık Bakanlığının vatandaşlara sunmuş olduğu en önemli hizmetti. Şüphesiz ki Avrupa ülkelerinde bile bunun eşi benzeri yoktu ve bizde de kaldırıldı.

Ancak henüz Çalışma ve Sağlık Bakanlıklarından resmi bir açıklama yapılmamış olsa da bu düzenlemenin yine bazı vatandaşlar tarafından suiistimal edilmesinden kaynaklı getirildiği aşikâr.

Hastaneye ve hekime kişi başı yılda başvuru oranı 10.2 olmuş…

Poliklinik başvuruları 5 kat artmış, ameliyat sayısı 6 kat…

80 milyon nüfusa sahip Türkiye’de acille başvuranların sayısı 2017 yılında 110 milyon…

Hal böyle olunca;

Sağlıkta dönüşüm programı dediğin böyle olur gari…

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here