TORBADA TEŞVİK VAR

2018 yılı itibarı ile uygulanacak istihdam teşvikleri ve işverenler için son dönemlerde oldukça önemli bir konu haline gelen geçmiş dönemde yararlanılmayan teşviklerin iadesini içeren Torba Yasa 2 Şubat 2018 günü Meclis’e sevk edildi.

Bu konuyla ilgili süreci kısaca anlatamaya çalışacak olursak;

2011/3. Ay’dan itibaren başlayan bu teşvik uygulamasına işverenler ben zamanında faydalanmadım diyerek (ek ve iptal bildirge düzenleyerek) müracaat ediyor ve geriye dönük teşviklerini Kurumdan talep ediyorlardı.

SGK’ya müracaatlar fazla olunca bir de zaten yoğun olan Kurum iş yükünü çığırından çıkartınca, SGK önlem ve durdurma amaçlı 2015/10 sayılı genelgeyi çıkardı.

Genelge kanuna aykırı olarak çıkarılmış olmasına rağmen uygulamaya konuldu ve işverenlerden gelen ek belgeler bu genelgeye istinaden reddedildi.

Red cevabı ile yargıya taşıyan işverenleri mahkeme haklı buldu ve geriye dönük hak sahibi olduğu teşviklerden yararlanabilirsin dedi. Bu mahkeme kararıyla birlikte işveren, kurumdan geriye dönük haklarını yargı önünde kazanmış oldu.

DAVA YÜKÜNÜ AZALTMAK İÇİN BİR DEFAYA MAHSUS GERİYE DÖNÜK TEŞVİK AÇILACAK!

Önümüzdeki günlerde yayımlanacak olan torba kanunda bulunan 64.madde gereği belirtilen bu teşvik uygulaması geriye dönük bir ay içerisinde müracaat edilmesi şartıyla açılacak.

Müracaat etmeden önce açılmış davalardan vazgeçilmiş olması da gerekecek, bir ay içerisinde müracaat edenler geriye dönük tüm haklarını alacaklar. Süreyi kaçıranlar ise geriye dönük sadece 6 aylık kadar geriye dönük belge verebilecek.

DOLANDIRICILARA AMAN DİKKAT!

Konuyla ilgili olarak sosyal medya üzerinden, telefon ve mail yoluyla firmalara ulaşıp teşvik danışmanlığı yapıyoruz, teşviklerinizi geri alırız diye Kurumla ve mevzuatla uzak yakın alakası olmayan firma ve kişiler türedi.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, biz Kurum personeliyiz Denetmeniz Müfettişiz diyenlere itibar etmeyiniz. Hiçbir Kurum personeli bu işle ilgili olamaz. İl Müdürlükleri bu konuyla ilgili de özellikle tüm çalışanlarına uyarı mahiyetinde yazılarını gönderdi.

Paraları hemen tahsil edip hesabınıza yatıracağız diyenlere de gülüp geçin çünkü söz konusu işlemler o şekilde yapılmayacak. Özellikle aktif sicillerde mahsup yoluyla iade işlemi gerçekleştirilecek.

İşlemlerinizi dilekçe vererek şimdi başlatın yasa çıktıktan sonra başvuru yapmanız halinde ilk ödemenizi Ocak 2019’da alabilirsiniz diyenlere çıkmayan bir genelgeye istinaden Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu dilekçeyi nasıl işleme alacağını sorunuz. Yasal faiz işletimi başvuru sürecinden sonra Kurum tarafından hesaplanacak ve müfredat kartına işlenecektir.

Diğer taraftan e-bildirge şifrelerinizi ve bordrolarınızı bu kişi veya firmalarla paylaşacağınızı unutmayın. Bilgi gizliliği doğrultusunda kişi bilgileri ve SGK bildirge şifrenizin güvenliğini tamamen ortadan kaldıran bu uygulamalara dikkat edin.

Teşvik konusunda hatalı belge verenler 6111 teşviklerini alayım derken bu paraları size faizi ile beraber geri ödetebilirler.

Bu işlemlerde geriye dönük iptal ve ek bildirgelerin hazırlanması elbette ki önemlidir ancak unutmayınız ki Sosyal Güvenlik mevzuatı bilgisinden yoksun kişi ve kurumların iade teşvik tutarlarını müfredat kartlarınıza işlemesi ve mahsup yoluyla bu iadeleri yapabilmesi mümkün olmayacaktır.

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here