ÖNEMSENMEYEN İŞ SÖZLEŞMESİ CAN YAKAR!

Ülkemizin nüfusu son yayımlanan TUİK verilerine göre 80.810,525 kişi.

SGK kayıtlarına göre ise kayıtlı aktif çalışan sigortalı sayımız 21.937,750. (4a, 4b ve 4c)

İstanbul genelinde yapılan araştırma sonucunda çalışan her 100 kişiden 37’sinin iş sözleşmesi yok, her 100 kişiden 29’u ise iş sözleşmesini hiç görmediğini ancak olduğunu belirtiyor. %34’lük kısım ise resmi imza altına alınmış sözleşmelerinin olduğunu aktarmış durumda.

İş Sözleşmesi Nedir, Ne İşe Yarar?

İş sözleşmesi, 4857 sayılı İş Kanunu’na göre bir çalışan ve bir işveren arasında kurulan iş ilişkisine dayalı, işçinin iş görmeyi, işverenin de bu işe karşılık ücret ödemeyi taahhüt ettiğini gösteren sözleşmedir.

İşçi ile işveren arasında oluşacak herhangi bir uyuşmazlık halinde istenilecek ilk belge iş sözleşmesidir. İş sözleşmesi işçinin olduğu kadar işverenin de kurtarıcısı durumundadır.

İşverenler Dikkat!

Birçok işverenin işçisi ile karşı karşıya geldiği konular fazla mesailer, ücretler ve çalışma günleridir.

Genellikle şikayet üzerine denetime giren veya davalık olan işverenler iş sözleşmelerini personele imzalatmadığından bir de kendileri de imzalamadığından kurum yada mahkeme bu sözleşmeyi geçersiz sayar. Sözleşmeler her iki tarafın da ıslak imzası bulunması halinde resmi evrak niteliği taşımaktadır, bir tarafın imzasının olmaması o sözleşmeyi geçersiz kılmaktadır.

Örnek vermek gerekirse bir personel ‘ulusal günler ve resmi tatillerde çalıştırılıyoruz’ diye işverenini şikayet ediyorsa ve sözleşmede bu günlerde çalışılacağı açıkça belirtilmiş, bu günlerin yerine ücret verileceği kararlaştırılmışsa işçi ve işveren tarafından da imza altına alınmışsa işçi herhangi bir hak talep edememektedir.

Kimlik Fotokopisi İle İşçi Çalıştırmayın, Her Eksik Evrak 177 TL Ceza!

Tüm işverenlerin, çalıştırdığı her personel için ayrı ayrı özlük dosyaları bulundurması zorunludur. Özlük dosyasında olmayan her bir belge için tarafınıza 177 TL İdari Para Cezası tahakkuk ettirilir.

Belirtilen tutar olası bir denetimde tarafınıza çıkarılacak tek bir eksik belgenin bedelidir. Örneğin ücret hesap pusulası düzenlemediğiniz her bir personeliniz için tarafınıza 658,00 TL idari para cezası çıkarılacaktır. Bu tutar 10 personelde 6.580,00 TL şeklinde her bir personel için ayrı ayrı tarafınıza tahakkuk ettirilecektir.

Sadece kimlik fotokopisi ile işe girişini yapıp özlük dosyalarını oluşturmadığınız her bir personel için de ayrı ayrı 1.619,00 TL tutarında idari para cezası ile karşı karşıya kalacaksınız.

Bu saydıklarımız, sigortalı personeliniz için tutmanız gereken zorunlu belgeler kapsamında bulunmaktadır. Sigortasız ve izinsiz yabancı uyruklu personel çalıştırmanın cezasını ise ne siz sorun ne biz söyleyelim.

Yani özetle;

Sözleşme önemlidir;

Bankada koysa önüne oku imzala…

İşvereninde koysa oku anla öyle imzala…

1 YORUM

  1. Merabalar benım sorum olacaktı. Ben tır soforuyum noterden ıhtar cekerek ayrıldım fırma işkura cıkıs olarak ’29’ gostermıs. İşkura gıttım, karsıma cıktı. Benım ıse gıtmedıgım gun yok, sigortam tam. İhtar cekerek ayrıldım, rapor ve calıstıgım gunlerın dıjıtal tako belgelerım var. İşkura evraklarla bırlıkte dılekce verdım. Baska ne yapabılırım?

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.