İş Kuran Gençlerin Bağ-Kur Primlerini Devlet Ödeyecek

Hükümet, gençlere yönelik desteklerini artırdı. Meclis’ten geçen torba yasayla gençleri iş kurmaya teşvik edecek yeni bir destek devreye alındı. İşyeri açan 18 yaşından büyük, 29 yaşından küçük girişimcilerin bir yıllık sigorta primleri, aylık prime esas kazançları, günlük prime esas kazanç alt sınırının 30 katını geçmemek üzere Hazine tarafından karşılanacak.

‘Gençler Prim Borcunu Düşünmeyecek’

Maliye Bakanı Naci Ağbal, düzenlemeye ilişkin şu bilgiyi verdi: “18-29 yaşında ilk defa Sosyal Güvenlik Kurumu’na iştirakçi olan Bağ-Kur’lu genç kardeşlerimize diyoruz ki ‘İşyerinizi açtınız, bir yıl boyunca devlet olarak primi biz ödeyeceğiz’. Normalde en düşük Bağ-Kur primi aylık 700 lira, dolayısıyla 12 ay boyunca Bağ-Kur primini devlet olarak biz karşılayacağız. 8 bin 400 liralık ödemeden genç girişimcimiz kurtulmuş olacak. Üniversiteden, liseden mezun olan kardeşlerimiz istiyoruz ki kendi işlerini kursunlar, yanlarına çalışan alsınlar. Bu uygulama bize yaklaşık 300-400 milyon liralık bir prim yükü getirecek.”

4 YORUMLAR

  1. BÖYLE BİR KANUN VAR AMA UYGULAMA YOK 2018 Temmuz ayında sgk bildirdim böyle bir kanundan bile haberleri yoklar sonra alo 170 aradım 1 haziranda yürürleğe girdi dediler sgk 170 aradım dedim …yürürlükte olabilir ekranlarımızda böyle bir şey yok dediler kısacası yapamadılar yaptıran varsa yorum yazsın

  2. Sitede yer alan açıklamalar kafa karıştırıcı.İş yeri açan şahıs yanında bir kimse olmadan çalışıyor diyelim, kendi adına olan bağ-kur primini mi ödemeyecek yoksa yanına birisini alınca ve bu kişinin sigorta pirimini mi ödemeyecek?Kanun ile getirilen kolaylık bunlardan hangisi acaba?

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here