İŞVERENLERİN CANINI YAKACAK UYGULAMA KAMU SPOTU İLE TANITILDI

2008 Yılından bu yana Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca işveren denetimleri sıklaştırılmış, idari para cezaları arttırılmış ve işçi şikâyetlerine gerçekten önem verilmeye başlandı.

Önceleri kuruma verilen şikayet dilekçesi ile denetlenen işyerleri daha sonrasında BİMER, CİMER ve Alo170’e yapılan şikayetlerle de denetim mekanizmasına alınmaya başlandı.
Hükümet her ne kadar yatırım ve yatırımcının yanında yer alıyor olsa da işçi ve beden gücü olmadan gelişimin olmayacağı prensibine de sahip çıkmaktadır.
Bu açıdan destek ve teşviklerin yanı sıra denetim, şikayet ve yargı mercilerinde en fazla ceza işverene kesilmektedir.

2018 YILI KAYITLARI 8 MİLYONU GEÇTİ!

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz şikayet kanalları aracılığı ile kuruma binlerce şikayet kaydı oluşturulmuş durumdadır. Alo170 verilerine göre sadece 2018 yılında çözülmüş 8 Milyon 65 Bin 108 müracaat çözüme kavuşmuş durumda.

Bir günde tüm ülke genelinde sadece Alo170 kanalından 30 Bin istek, öneri ve şikâyet kaydı alınmaktadır.

Bimer ve Cimer kanallarının kesin rakamları yayımlanmamış olsada tahmini olarak Alo 170 kanalıyla birlikte kuruma aylık 1 milyona yakın müracaat gitmektedir.

KAMU SPOTU İŞVERENLERİ TEDİRGİN ETTİ!

Geçtiğimiz hafta Radyo, TV ve internet sitelerinde yayınlanmaya başlayan ‘İşe Giriş Bildiriminizi Siz de Yapabilirsiniz’ isimli kamu spotu işverenler tarafından tepki çekti.
İzlediniz mı kamu spotunu? Eski maaşının iki katı isteyen, günde 3 öğün yemek talep eden, işe gidiş gelişlerde vip servis isteyen

E-Devlet üzerinden kişilerin işe giriş tarihlerini kendilerince belirleyebileceği sistem oluşturan Çalışma Bakanlığı, kayıt oluşturan işçilerin işe girişleri ile işverenin girdiği tarihleri karşılaştıracak.

Uygunsuz veri kaydının tespiti halinde işverenden düzeltme istenilmesi durumunda geriye dönük işe giriş bildirgesi düzenleneceğinden 5510 Sayılı Kanunun 102-a/2 maddesi gereği 4,059,00 TL idari para cezası tebliğ edilmesi gerekecek.

Her bir personel için ayrı ayrı işlem görülmesi halinde bu sayı katlanarak artacak.

İŞVERENLER AÇIKLAMA BEKLİYOR

KOBİ statüsünde bulunan işyerleri durumu pek kayda değer bulunmasa da büyük işletmeler ve sanayi kuruluşlarında bu durum tam anlamıyla can sıkmış durumda. Geriye yönelik işe giriş düzenlemesi verilebilen bu uygulama neticesinde bakanlık denetim uygulayacak mı, uygularsa sadece o personel için mi geçerli olacak ya da işveren kendisi düzeltme verebilecek mi?

Kamu spotunu izleyen işçiler kayıtlarını ata dursun, işverenler en azından kendilerini de savunabilecekleri bir açıklama bekliyorlar.

SGK teknolojisi birilerini sevindirirken birilerini endişeye sürüklüyor. Hayırlısı diyelim…

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here