Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kırıkkale Müdürü Veli Karacaköylü, SGK’ya olan borçların yapılandırılmasıyla ilgili yasadan yararlanmak isteyen borçlular için müracaatların 31 Temmuz 2018 tarihinde sona ereceğini açıkladı.

7143 sayılı Kanuna göre SGK’ya borcu olan işveren, sigortalı ve hak sahiplerine yeni bir fırsat daha sunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kırıkkale İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, yapılandırmadan kimlerin faydalanacağı, neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgiler verilirken, yapılandırma kapsamına sigorta primi borçları, işsizlik sigortası, idari para cezası, iş kazası, meslek hastalığı veya iş veren ya da üçüncü kişilerin sigortalılara yaptıkları haksız fiiller sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz bağlanan gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, BAĞ-KUR sigortalıların daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar da belirtildi.

2 YORUMLAR

  1. Kanunlar açık ve net olmasına rağmen Bilgi teknolojileri yoksunluğundan vatandaşın vergi kaydına göre Bağ-Kur Lu olması gerekirken devletin imkansızlıkları sonucu kutuma kayıtları yapılamamıştır. Aynı kanunlar şuanda 5510 Sayılı Tasada mevcut maddeler var. Ancak Bilgi otomasyonu sayesinde SGK vergi kaydını gördüğü işverenleri hemen Bağ-Kur’lu yapıyor o Zana’n ayrım yapmadan 2000 öncesi vergi mükelleflerini ve kanunla kurulu oda kayıtlarını esas alarak o işverenlerinde Bağ-Kur’lu yapmak Şevket’imizin borcudu. Gazi Meclis’ten ve bakanımız ilke Sayın Cumhurbaşkanımızdan bunu bekliyoruz.Mahkemelerin yükü azalsın.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here