Harran Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi Çocuk Bölümü’nde görevli nöbetçi doktor Bahaddin Ahmet Yalçın, çocuğunun ateşi düşmediği için öfkelenen Abdulkadir K’nin saldırısına uğradı. Başına parke taşıyla vurulan doktor Yalçın ameliyata, saldırgan Abdulkadir K. ise gözaltına alındı.

Olay, dün gece Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü içerisinde yer alan Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Bölümü’nde meydana geldi. Yüksek ateş şikayetiyle hastaneye getirilen bir çocuk, serviste tedavi altına alındı. Müdahaleye rağmen ateşi düşmeyen çocuğun babası Abdulkadir K, kendisine istediği cevapları vermediğini öne sürdüğü nöbetçi doktor Bahaddin Ahmet Yalçın’a saldırdı. Abdulkadir K., bulduğu parke taşını doktorun başına vurarak parçaladı.

Saldırıya uğrayan Yalçın ağır yaralanırken saldırgan Abdulkadir K, ise hasta yakınları ve sağlık görevlileri tarafından engellendi.

Dr. Yalçın meslektaşları tarafından sedyeye konularak ameliyata alındı.

Abdulkadir K. ise gözaltına alındı.

‘HAYATİ TEHLİKESİ MEVCUT’
Hastaneden yapılan yazılı açıklamada, “Olay sonrası acilen ameliyata alınan doktor arkadaşımızın hayati tehlikesi mevcut olup halen yoğun bakımda takip edilmektedir. Bu tür insanlık dışı yaklaşımlar bölgemizde hizmet eden tüm hekim arkadaşlarımızı ve sağlık çalışanlarını derinden üzmektedir. Bu menfur olayı tüm hekimler ve sağlık çalışanları adına şiddetle kınıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

SES: YAŞATIRKEN ÖLMEK İSTEMİYORUZ
SES Merkez Yönetim Kurulu, Dr. Bahattin Yalçın’ın saldırıya uğramasına ilişkin yaptığı açıklamada ‘Yaşatırken ölmek istemiyoruz” dedi. Açıklamada sağlıkta yaşanan şiddetin birinci derece sorumlusunun iktidar ve Sağlık Bakanlığı olduğu belirtildi.

Açıklamada, saldırıda ağır yaralanan ve tedavisi yoğun bakımda devam eden Dr. Bahattin Yalçın’a acil şifalar dilenirken “Saldırıyı gerçekleştirenleri de nefretle kınıyoruz” denildi.

Son yıllarda sağlıkta şiddetin artarak devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada “Sağlık politikalarının yarattığı olumsuzluklar sağlıkta şiddeti artırmıştır. Bu durum normalleştirilmeye çalışılmaktadır. İktidarın sağlık çalışanlarını hedef göstermesi, kışkırtılan sağlık talebi sağlık çalışanlarını ve hasta yakınlarını karşı karşıya getirmiştir. Sağlık Bakanlığı, sorunu çözmek yerine sürekli olarak görmezden gelmiştir. Bu konudaki önerilerimiz dikkate alınmamış, sağlık ortamı sürekli olarak çatışma ortamına çekilmeye çalışmıştır” denildi.

Sağlıkta yaşanan şiddetin birinci derece sorumlusunun iktidar ve Sağlık Bakanlığı olduğu vurgulanan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Yapılması gereken sağlıkta dönüşüm programının durdurulması ve sağlık hizmetlerinin uygulandığı alanlarda sağlık değerlerinin temeli olan demokratik ve barışçıl bir güven ortamına dönüştürülmesidir. Sağlık çalışanlarını ve hastaları karşı karşıya getiren politikalardan vazgeçilmeli ve sağlık emekçisine yönelik şiddetin cezasız kalmaması için gerekli hukuki işlemler derhal başlatılmalıdır. Ayrıca sağlık alanında örgütlü emek ve meslek örgütlerinin önerileri dikkate alınarak Sağlıkta Şiddet Yasası yapılandırılarak hayata geçirilmelidir.”

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here