BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNE TEMMUZ DOPİNGİ

Hükumetin büyük umutlarla hayata geçirdiği zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hayal kırıklığıyla devam etse de, kademeli katılım süreleri geldikçe zorunlu kapsama alınan personel sayısı da artıyor.

6740 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla kademeli olarak 1000 ve üzeri işçi çalıştıran işverenler için 1 Ocak 2017’de yürürlüğe girmiş ve yaklaşık 1 milyon 750 bin kişi BES’e dahil olmuştu.

Nisan ve Temmuz 2017 dönemlerinde 6,5 Milyon işçi ve memur sisteme mecburi giriş yaptı.

Çalışan sayısı on ve üzerinde ancak elliden az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar da 1 Temmuz 2018 tarihinden itibaren sisteme dahil oldular. Yani bu grupla beraber otomatik BES’e 2 milyon 701 bin 698 çalışan daha eklendi.

3 ÇALIŞMA BAKANI ESKİTEN BES!

Bireysel Emeklilik Sistemi, eski Çalışma Bakanı Faruk Çelik döneminden bu yana gündemde tutulmaktaydı. Faruk Çelik zamanında temeli atılmış, plan projesi yapılmış uygulama yine eski Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu zamanında uygulamaya konulmuştu.

Ancak mevcut durumda hükümet beklediği verimi BES’ten ne yazık ki alamadı! Konuyla ilgili Ekonomi, Maliye ve Çalışma Bakanlığı ortak çalışmasıyla 7103 sayılı kanunla düzenlemeler yapıldı.

Söz konusu düzenlemelerden ilki, otomatik katılımlı BES kapsamında çalışanların cayma hakkının Bakanlar Kurulu kararıyla 6 aya kadar uzatılabilecek. Diğer önemli düzenleme ise otomatik katılımlı bireysel emeklilik sözleşmesi bulunan çalışanın işyerinin değişmesi halinde, yeni iş yerindeki sözleşmeye birikimlerinin aktarılması ve eski sözleşmeye devam edebilme hakkının kaldırılması.

10-49 ÇALIŞAN SAYISI İŞVERENLER NE YAPACAK?

Otomatik katılımlı BES’te çalışanların sisteme dahil edilmesi, esas olarak işverenlerin sorumluluğunda. 1 Temmuz 2018 tarihi itibarıyla sisteme dahil olabilecek sayı aralığında çalışanı olan işverenler bu yükümlülükleri yerine getirmek zorundalar.

İşverenin başlıca sorumlulukları; emeklilik şirketinin seçimi, fonların seçimi ve işçilerin aylık brüt ücretlerinden %3 katkı payının kesilmesi. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen işyerlerine her bir işçi için 100 TL idari para cezası uygulanacak.

İşçiler ise sistemden çıkmak istiyorsa mevcut durumda 2 ay içerisinde cayma hakkını kullanabilecek. (6 aya kadar çıkarılması bekleniyor)

CAYMA ORANI 2018’DE %56

Katılımcıların Fon Tutarı: 71.615,7 milyon TL
Devlet Katkısı Fon Tutarı: 9.991,8 milyon TL
Şirketlerin Katılımcılarının Toplamı: 6.983.924 kişi
Katkı Payı Tutarı: 56.504,3 milyon TL
Yatırıma Yönlenen Tutar: 55.647,4 milyon TL

 

Otomatik katılımlı BES’te 2017 yılında yaşanan yaprak dökümü 2018 yılında da devam ediyor. Yaklaşık 14 milyon çalışanın dahil olduğu sistemde kalan kişi sayısı 6.983.924.

Alternatif SGK emekliliği sloganıyla yola çıkan BES ite kaka devam ediyor.

Bakalım yeni düzenlemelerle uygulamaya ilgi ve güven arttırılabilecek mi hep beraber göreceğiz.

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here