23 Haziran 2018 Tarihli, 2018/11769 sayılı Bakanlar Kurulu kararı gereği 60 günden fazla prim borcu bulunan vatandaşların 31/12/2018 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği ve borçları olsa dahi provizyon alabilecekleri belirtilmişti.

Ancak borcu bulunan vatandaşların bazıları hastanelerde provizyon alamadıklarını öğrendiler. Yapılan araştırma neticesinde bazı borçlu kişilerin provizyon aldığı, bazılarının ise alamadığı görüldü.

Provizyon alamayan kişiler hastane yetkilieri ile tartışma yaşamış olsa da sonunda sorunlarına çözüm bulamamışlardır.

 

Çözüm SGK Aktivasyonu!

Genel Sağlık Sigortası kapsamında olan ve borçlu kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanmak amacıyla bu şekilde bir provizyon hatası alması durumunda ikamet adreslerindeki Sosyal Güvenlik Merkezlerinden GSS bölümüne müracaat etmeleri gerekmektedir.

Kurumca aktivasyon yapılacak olup, sonrasında provizyon açılmaktadır. Bu durum tüm vatandaşlarda yaşanmamakta olup sistemsel olarak bazı kişilerde görüldüğü saptanmıştır.

Mağduriyet yaşamamak adına bu tür sorunda hastane yetkililerinden ziyade Sosyal Güvenlik Kurumu ile iletişime geçilmesi herkesin yararına olacaktır.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here