GENÇLER FAZLA MAAŞI SGK’YA TERCİH ETTİ

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası:

MADDE 60- Herkes, sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet, bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar.

Anayasamızda Sosyal Güvenlik hakkımıza ilişkin maddeyi yazdım. Madde gayet açık ve net! Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir ve anayasa gereği bu haktan vazgeçilemez.

Bu haktan vazgeçilemez ise, insanlar neden bu haklarından vazgeçiyor? Ülkemizin istihdam sorunlarının başında gelen bu sorunu ele almanın vakti bence…

Boşanmaların İstihdama Etkisi

‘Boşanmaları ne gibi bir etkisi olabilir?’ Sorusunun yanıtını sizlere bir iki paragraf ile özetleyecek olursak. İşsizlik rakamının az olduğu ülkeler  incelendiğinde boşanma sayılarının oldukça düşük olduğu göze çarpmaktadır.

Ülkemizde ise ortalama yılda 130 Bin civarında boşanma davası açılmaktadır. Bu davaların yaklaşık 40 Bin kadarı nafaka bağlanmasına karar verilerek sonuçlandırılıyor.

Kimse kimseye para ödemek istemez, bu bir de boşandığınız eşinizse! Bu gibi yükümlülük altında bırakılan kişiler haliyle ödememe yoluna gidiyorlar. Ödemedikleri takdirde karşı taraf soluğu icra dairelerinde alıyor.

Sırf eşine nafaka ödememek için sigortasız çalışan binlerce erkek sigortalı var bu ülkede…

İcra kesintileri

Borcunuz var ödeyemediniz. Adınıza yasal takip başlayınca ve icralar arka arkaya gelince sigortalı bir iş değil sigortasız bir iş aramaya başlıyorsunuz haliyle.

Gelin size bazı rakamlar vereyim;

Türkiye Bankalar Birliği raporuna 32 milyon kredi kartlısı mevcut.3 milyon 248 kişi kredi kartı ve/veya bireysel kredi alacakları yüzünden “yasal takipte”.

Mahkemelerde bekleyen yaklaşık 25 milyon icra dosyası var. Toplam icralık kişi sayısı 7 milyonu geçmiş durumda.

Hal böyle olunca sırf maaşına haciz gelmesin diye sigortasız çalışmayı kabul ediyor ahali. İşverenler ise SGK ve vergi yükünden kurtulacağını zannederek durumu kabul ediyor.

Sosyal Güvenlik Kurumunda kayıtlı çalışması olan kişiler tespit edilir ve haklarında icra kesintisi uygulanır, kaydı olmayan kişilerin ise gelirleri olmadığından kesinti uygulanamaz. Kişilerin ve işverenlerin bu eylemleri ise ülkemize kocaman bir işsizlik sorunu olarak geri dönüyor.

Sosyal Güvenlik Hakkından Cayma Nedeni Daha Fazla Kazanç!

Ülkemizde mevcutta emeklilik yaşı 09/09/1999 sonrası girişliler için 60. Bu tarih öncesi sigorta başlangıcı olanlar ise kademeli olarak 58, 57, 56 şeklinde iki yılda bir geriye doğru giderek değişir. 2008 sonrası ilk defa sigorta başlangıcı olan erkek sigortalılarda ise tavan kademeli olarak 65’e kadar gidiyor.

Bak anket yaptık sosyal medya da sonuçlara dikkat!

Gençlerle sorduk;  ‘Sigorta mı, fazla paramı?’ diye;

100 kişiden sadece 17’si SGK’yı tercih etti. 83 Kişi ise emekliliğini görebileceğini düşünmüyor bile. ‘sigorta mı, para mı?’ sorusunun cevabı hep paradan yana olmuştur. Asgari ücretin açlık sınırının altında olması sebebiyle bu cevap aslında çokta şaşırtmamıştır sanırım sizleri.

Elbette ki, bu sorunun cevabı ne zaman ‘sigorta’ olur işte o zaman SGK açık vermeyen, kayıtdışı istihdamı tam manasıyla asgari seviyeye indirmiş bir Kurum olur.

Özetle ne diyorduk;

Çay var içersen, sigorta var emeklilik istersen…

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.